eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Védőmaszkot visel egy kávézó felszolgálója a koronavírus-járvány második hulláma miatt Nyíregyházán 2020. november 2-án. Ezen a napon életbe lépett a maszkviselésre vonatkozó új szabály: már az éttermekben, vendéglátóhelyeken és szórakozóhelyeken is maszkot kell viselni - közölte a Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK).
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Kiderült, mely cégek számíthatnak könnyítésre a korlátozások idején

Az egyelőre 30 napra elrendelt korlátozásokról megjelent kormányrendelet a veszélyhelyzet ideje alatt egyes gazdaságvédelmi intézkedésekről is rendelkezik. Ennek értelmében az érintett cégek bértámogatást és adómentességeket is kaphatnak novemberre – derül ki a Magyar Közlönyből.

A kedd éjszakai Magyar Közlönyben megjelent rendelet szerint azok a vállalkozások részesülhetnek november 1. és november 30. közötti időszakban adókedvezményben, amelyek tényleges főtevékenységként:

  • éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610) tevékenységet,
  • rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621) tevékenységet,
  • italszolgáltatás (TEÁOR 5630) tevékenységet,
  • filmvetítés (TEÁOR 5914) tevékenységet,
  • konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230) tevékenységet,
  • sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551) tevékenységet,
  • előadó-művészet (TEÁOR 9001) tevékenységet,
  • előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002) tevékenységet,
  • művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004) tevékenységet,
  • múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102) tevékenységet,
  • növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104) tevékenységet,
  • sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311) tevékenységet,
  • sportegyesületi tevékenységet (TEÁOR 9312) tevékenységet,
  • testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313) tevékenységet,
  • egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319) tevékenységet,
  • vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321) tevékenységet,
  • fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604) tevékenységet, vagy
  • m.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenység (TEÁOR 9329)

folytatnak.

Tényleges főtevékenységnek – a rendelet alkalmazásában – azt a tevékenységet kell érteni, amelyből a kifizetőnek, kisvállalati adóalanynak a rendelet hatálybalépését megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30 százaléka származott.

Az érintett vállalkozások november hónapban:

  • nem kell kell teljesíteniük a szociális hozzájárulási adófizetési kötelezettséget, valamint
  • a szakképzési és a rehabilitációs hozzájárulást.

Megjegyzik továbbá, hogy a kisvállalati adókötelezettség megállapításánál nem kell kisvállalati adóalapnak tekinteni a személyi jellegű kifizetések összegét.

A kedvezmények igénybevételének feltétele, hogy az érintett cég kifizesse a munkabéreket és a munkaszerződéseket novemberben ne szüntesse meg. A mentességeket az adóhatóságnál kell igényelni, és jelezni kell azt is: a kifizető a munkavállalót a veszélyhelyzetre való tekintettel elbocsájtotta volna.

Bértámogatás igénybevétele

A rendelet értelmében – a felsorolt tevékenységi körök esetében – a munkaadó részére a munkaviszonyban foglalkoztatott személy bruttó munkabére 50 százalékának megfelelő összegű, munkaerőpiaci program szerinti támogatás nyújtható, amennyiben

  • a támogatás időtartamának utolsó napján a munkavállaló jogviszonya fennáll, és
  • a munkaadó a munkavállaló részére a munkabért megfizeti.

A munkaadó a támogatás iránti kérelmét a munkaadó székhelye, illetve telephelye szerinti főváros és megyei kormányhivatalhoz nyújtja be.

Szálláshely-szolgáltatással összefüggő rendelkezések

A tényleges főtevékenységként

  1. szállodai szolgáltatás (TEÁOR 5510) tevékenységet,
  2. üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 5520) tevékenységet,
  3. kempingszolgáltatás (TEÁOR 5530) tevékenységet, vagy
  4. egyéb szálláshely szolgáltatás (TEÁOR 5590) tevékenységet

végzőkre külön kedvezmények is vonatkoznak, miszerint a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központba (NTAK) regisztrált szálláshelyek esetében az állam megtéríti a szálláshely-szolgáltató részére az NTAK-ban 2020. november 8. napjáig regisztrált foglalások után számított nettó bevétel 80 százalékát.

A megtérítés feltétele, hogy a szálláshely-szolgáltató a szálláshelyen 2020. november 8. napján foglalkoztatott munkavállalók munkaviszonyát novemberben fenntartja, és bérüket kifizeti. A megtérítendő összeg számításának alapját azok a regisztrált foglalások képezik, amelyek a rendelet hatálybalépésétől számított 30 napon belüli időszakra vonatkoznak.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×