eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Átrendeződés a lakáshiteleknél

Több az államilag támogatott lakáshitel, de kevesebb az átlagos hitelösszeg és csökkent az igényelt hitelek száma is. Kiderült, mire költötték a legtöbben a csok-ot.

Magyarországon 2020 első felében a lakossági lakáshitelek állománya a GDP 8,1 százalékát tette ki, elérte a 3787 milliárd forintot, ami 4,3 százalékos, 155 milliárd forintos növekedés az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a honlapján.

A hivatal számára az év első hat hónapjáról a lakossági lakáshitelezési tevékenységet folytató pénzintézetek köréből 18 bank, 3 jelzáloghitel-intézet és 3 lakás-takarékpénztár szolgáltatott adatokat: a teljes lakáshitel-állományból 2203 milliárd forintot a bankok, 1098 milliárd forintot a jelzáloghitel-intézetek, 486 milliárd forintot pedig a lakás-takarékpénztárak folyósítottak az ügyfeleknek.

Az első fél évben 42 ezer lakáshitelt hagytak jóvá, 435 milliárd forint értékben, így éves összevetésben az engedélyezett hitelek száma 16 százalékkal, összegük 5,4 százalékkal csökkent. Ezen belül

az államilag támogatott hitelek száma több mint duplájára, összegük csaknem 90 százalékkal emelkedett, miközben az átlagos hitelösszeg az egy évvel korábbi 10,2 millióról 9,1 millió forintra mérséklődött.

Az állami támogatás nélküli hitelek száma 27 százalékkal, összegük 15 százalékkal csökkent, ugyanakkor átlagos összegük 2019 első fél évéhez képest 9 millióról 10,6 millió forintra emelkedett.

Ezáltal jelentős eltolódott az állami támogatású hitelek aránya: míg 2019 első fél évében a támogatott hitelek számának aránya 8 százalék volt, addig 2020 első fél évére ez elérte a 20 százalékot, értékét tekintve pedig 9 százalékról, 18 százalékra nőtt.

Közölték, 2016. januártól 2020. júniusig a hitelintézetek által folyósított családi otthonteremtési támogatások száma több mint 134 ezer, összege 321 milliárd forint volt, amelyből

a legnagyobb részt, 130,7 milliárd forintot használt lakás vásárlására vették igénybe.

Idén az első fél évben az igénybe vett családi otthonteremtési támogatások összege elérte a 46,2 milliárd forintot, amelynek 56 százalékát használt, közel háromtizedét új lakások építésére vagy vásárlására fordították.

Az év első hat hónapjában több mint 49 ezer lakáshitelt folyósítottak, 422 milliárd forint értékben. A lakáshitelezésben továbbra is a használt lakás vásárlására fordított hitelek domináltak, a folyósított hitelek több mint fele ezt a célt szolgálta.

Az építéshez nyújtott hitelek száma 11 százalékkal csökkent, összegük 5,3 százalékkal nőtt 2019 első fél évéhez mérten.

Az újlakás-vásárláshoz nyújtott hitelek száma 18 százalékkal kisebb, összegük viszont több mint 15 százalékkal nagyobb lett. Erre a célra átlagosan 13,3 millió forint hitelt folyósítottak, az egy évvel korábbinál közel 4 millió forinttal többet.

A problémamentes hitelek aránya 2015 óta folyamatosan nőtt:

a 2015-ben mért 86 százalékot követően idén az első fél évben arányuk már meghaladta a 97 százalékot. A nem teljesítő hitelek száma 2020 közepére az előző év azonos időszakában mért 21 ezerről 18 ezerre csökkent - olvasható a KSH honlapján.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×