eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Hentespult egy budapesti szupermarketben 2019. január 14-én. Január 15-től nemzeti zászlóval is kötelező feltüntetni a 200 négyzetméternél nagyobb üzletek húspultjaiban kapható, nem előrecsomagolt, friss sertéshúsok származási helyét.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Személyi okok miatt kerül közvetlen miniszteri irányítás alá az élelmiszerlánc-felügyelet

Október elsejétől az Agrárminisztérium szervezetében, közvetlen miniszteri irányítás alá kerül a teljes élelmiszerlánc-felügyelet. A szakmai irányításért Bognár Lajos országos főállatorvos felel majd.

A változást egy személycsere okozta, miután a feladatot eddig ellátó Zsigó Róbert, aki korábban nagyon eredményesen végezte a feladatát, Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter államtitkára lesz a jövőben – mondta az InfoRádióban Bognár Lajos országos főállatorvos. Tartalmi szempontból pedig az élelmiszerlánc-felügyelet megnövekedett felelőssége kívánja meg azt, hogy közvetlen miniszeri irányítás alá kerüljön a terület.

A szakember emlékeztetett,

a koronavírus-járvány is rámutatott a biztonságos élelmiszerellátás szerepének fontosságára,

az előállítást illetve a minőségi ellátást nemzetbiztonsági kérdéssé téve.

Bognár Lajos azt is közölte, egyelőre csak jogszabályi változásokra lehet számítani az élelmiszerlánc-felügyelet rendjével kapcsolatban, de mivel a globális kereskedelem miatt újabb és újabb veszélyek jelennek meg, ezek tükrében, adott esetben szükséges lehet szigorításokról gondoskodni – fűzte hozzá. Ugyanakkor azt is felidézte, hogy az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló törvény az idei évben már módosult, büntethetővé téve például az élelmiszerrel kapcsolatos hamisítási eseteket, visszaéléseket.

Az országos főállatorvos nem tartja szükségesnek, hogy a szigorítások akár a háztartásokig is elérjenek. Mint fogalmazott,

nem jogszabályokkal kell szigorítani a működésüket, hanem legfeljebb szemléletformálással,

ennek mentén a Nébih, mint a központi élelmiszerlánc-felügyeleti szerv, ahogyan a korábbi években, a jövőben is nagy hangsúlyt fektet majd az ilyen jellegű kampányokra. A közeljövőben elindul a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegy is, amely – meglátása szerint – alapvetően segíteni fogja a családokat, hogy kiváló minőségű és hazai termékeket vásároljanak.

Bognár Lajos megjegyezte, a háztartások részéről a legfontosabb az élelmiszer-pazarlás csökkentése lenne, hiszen mint kiemelte: az élelmiszerrel nagyon komoly, pénzben kifejezhető értéket is kidobunk, ha nem gondosan kezeljük.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×