eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium államtitkára felszólal a Nemzetközi Beruházási Bank és Magyarország Kormánya között a Nemzetközi Beruházási Bank Magyarországi Székhelyéről szóló Megállapodás kihirdetéséről tartott vitán az Országgyűlés plenáris ülésén 2019. február 20-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Különleges mutató segíti a kormány döntéshozó folyamatait

Újfajta gazdasági mutatót dolgozott ki a Pénzügyminisztérium, amely hetente mutatja meg a magyar gazdaság aktuális teljesítményét. A Heti gazdasági index alakulása alapján már elmondható, hogy a koronavírus-járvány miatt a magyar gazdaság március utolsó és április első három hetében érte el a mélypontot, április végétől azonban már elindult a kilábalás – fogalmazott az InfoRádiónak a pénzügyekért felelős államtitkár.

Gion Gábor magyarázata szerint a Heti gazdasági index alapvetően a kormány döntéshozó folyamataihoz nyújt segítséget. Az államtitkár emlékeztetett, az eddigi gazdasági teljesítmény mérései túlságosan későn követik időben a tényleges időszakot, hiszen a GDP alakulását negyedévente, iparági teljesítményeket havonta mér például a KSH, azt is 35-45 napos késéssel. Az új index viszont naprakészebb, az aktuális trendeket mutatja a Pénzügyminisztérium, valamint a kormány munkatársai számára, hogy a szükséges gazdaságpolitikai döntéseket, az eseteges korrigálásokat időben meg tudják lépni – tette hozzá az InfoRádiónak a pénzügyekért felelős államtitkár.

A Heti gazdasági index olyan indikátorokon alapszik, amelyek elektronikusan elérhetőek, mint a villamosenergia-felhasználás, a légszennyezés, a légi- és közúti forgalom, vagy akár a Google-keresések, egyes kulcsszavak gyakoriságának alakulása, az online pénztárgépek forgalma és az útdíjak napi alakulása – sorolta a szakember. Kiemelte: természetesen ez

önmagában nem alkalmas arra, hogy a GDP-t meg tudják előre becsülni, sokkal inkább azt, hogy a gazdaság milyen irányba tart.

Gion Gábor megjegyezte, az már látható, hogy március végén, illetve április első három hetében volt a mélypont, de azóta az index folyamatos növekedésbe tart, tehát egyfajta

kilábalási trendben van az ország jelenleg.

Vagyis az első Heti gazdasági index a múlt héten elkészült, erősítette meg az államtitkár. Miután egy teljesen új mutatóról van szó, folyamatos finomhangolásra fog még szorulni, amit további rendelkezésre álló információkkal is bővíteni fog a Pénzügyminisztérium a tervei szerint. Gion Gábor úgy véli, az index alakulását célszerű lesz majd rendszerszintűen figyelni, és nem feltétlenül csak egy-egy hét adataiból megpróbálni levonni a következtetéseket. Maga az index egyébként egy adott hetet hasonlít össze az egy évvel ezelőtti, ugyanazon hét teljesítményével.

A Pénzügyminisztérium által készített Heti gazdasági index, ellenben például a KSH adataival, amik mindenki számára publikusak, alapvetően a döntéshozóknak szól, azt, hogy ennek eredményét milyen rendszerességgel fogják megosztani az elemzőkkel és a médiával, arról egyelőre nincs konkrét döntés – tette hozzá Gion Gábor az InfoRádió kérdésére. „Ez alapvetően egy belső munkát segítő mutató, amit leginkább a PM és a kormány munkatársai használhatnak” – ismételte meg.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×