eur:
402.61
usd:
372.42
bux:
88901.62
2025. április 1. kedd Hugó
Nyitókép: Pixabay

Bezárják a tőzsdét, betiltják a mobilfizetést - egy kormány így döntött

Zimbabwe kormánya elrendelte az ország mobilfizetési szolgáltatásainak felfüggesztését, miután a hatalom szerint azok szabotálják a gazdaságot.

Zimbabwe kormánya megtiltja az összes mobiltelefon-alapú monetáris tranzakció és platform működését az országban, és bezárja a tőzsdét - írja a Portffolio.

Az országban nem áll rendelkezésre elég készpénz a gazdasági szereplők számára, a mobilfizetési tranzakciók az összes fizetés közel 85 százalékát teszik ki darabszám szerint, érték szerint pedig kb. a tranzakciók 22 százalékát.

Ugyanakkor Emmerson Mnangagwa kormányzata szerint a mobilfizetési szolgáltatók, mint a széles körben népszerű Ecocash a zimbabwei dollár szabotálásán dolgoznak, mely az elmúlt egy évben szinte teljesen elértéktelenedett, az országban tombol az infláció.

A helyi jegybank rendszeres forex aukciókat tart, amelyeken egy dollárért 57 zimbabwei dollárt adnak, ezzel szemben az utcákon illetve a mobiltárcákban egy dollár most körülbelül 95 zimbabwei dollárt ér. A kormánynak az sem tetszik, hogy a több tőzsdén egyszerre jegyzett társaságok részvényeinek árfolyam-különbségével tesznek szert egyes befektetők arbitrázs jövedelemre.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.

Száj- és körömfájás: az állatorvos szerint a vakcinázott és a betegségen áteső állatok is időzített bombák

Csak akkor érhető el a teljes mentesség, ha már nem lesz egyetlenegy beteg vagy vakcinázott állat sem az országban – mondta az InfoRádióban Csivincsik Ágnes. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem tudományos főmunkatársa hozzátette: ma már nem olyan jó a szarvasmarhák ellenálló képessége, mint a hetvenes években, az újszülöttek pedig még érzékenyebbek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×