eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Százmilliárdok érkeztek Brüsszeltől

Gyorsuló ütemben hívjuk le az uniós támogatásokat.

Az idén már mintegy 455 milliárd forintnyi (1,3 milliárd euró) fejlesztési támogatást utalt át az Európai Bizottság a 2014–2020-as uniós források keretéből, ezzel Magyarország lehívási mutatója 48 százalékra ugrott - írta a Világgazdaság.

Az uniós átlag 46 százalék, Magyarország holtversenyben tizenegyedik a tagállamok sorában, hasonló mutatója van a briteknek, a németeknek, a lengyeleknek, a görögöknek és a szlovénoknak is.

Az ebben a ciklusban rendelkezésünkre álló keretből eddig 11,9 milliárd eurót hívtunk le, ami az előző évi szinthez képest 1,3 milliárd euróval több

- derült ki az Európai Bizottság frissen közzétett adataiból. A lap szerint a már futó magyar beruházásokról már nagy mennyiségű teljesítés-alapú számla alapján tudják a támogatásokat lehívni.

A mostani hétéves időszakban Magyarország 29,64 milliárd euró­ból gazdálkodhat, ebből 4,63 milliárd a nemzeti önrész, az Euró­pai Unió pedig 25,01 milliárd eurót ad. Bár az EU a január 31-i Brexit óta papíron már csak 27 tagú, az Európai Bizottság adatbázisa Nagy-Britanniával is számol a britekre vonatkozó, év végéig tartó átmeneti időszak, valamint az őket is érintő fejlesztési programok kifutása miatt.

A rangsort Finnország (73 százalék) vezeti, megelőzve Írországot és Luxemburgot (68, illetve 67 százalék). Az unióhoz 2004-ben csatlakozókra szűkítve a kört az látszik, hogy Észtország (56 százalék), Ciprus (52) és Lettország (51) előrébb jár, mint Magyarország. Megelőzzük viszont Csehországot (47), Litvániát (46), Máltát (38) és Szlovákiát (35). Ha viszont a támogatások odaítélését vesszük alapul, Magyarország az unió éllovasa 103 százalékkal, Portugália (100) és Írország (98) előtt.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×