eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Nyitókép: Pixabay.com

Százmilliárdok érkeztek Brüsszeltől

Gyorsuló ütemben hívjuk le az uniós támogatásokat.

Az idén már mintegy 455 milliárd forintnyi (1,3 milliárd euró) fejlesztési támogatást utalt át az Európai Bizottság a 2014–2020-as uniós források keretéből, ezzel Magyarország lehívási mutatója 48 százalékra ugrott - írta a Világgazdaság.

Az uniós átlag 46 százalék, Magyarország holtversenyben tizenegyedik a tagállamok sorában, hasonló mutatója van a briteknek, a németeknek, a lengyeleknek, a görögöknek és a szlovénoknak is.

Az ebben a ciklusban rendelkezésünkre álló keretből eddig 11,9 milliárd eurót hívtunk le, ami az előző évi szinthez képest 1,3 milliárd euróval több

- derült ki az Európai Bizottság frissen közzétett adataiból. A lap szerint a már futó magyar beruházásokról már nagy mennyiségű teljesítés-alapú számla alapján tudják a támogatásokat lehívni.

A mostani hétéves időszakban Magyarország 29,64 milliárd euró­ból gazdálkodhat, ebből 4,63 milliárd a nemzeti önrész, az Euró­pai Unió pedig 25,01 milliárd eurót ad. Bár az EU a január 31-i Brexit óta papíron már csak 27 tagú, az Európai Bizottság adatbázisa Nagy-Britanniával is számol a britekre vonatkozó, év végéig tartó átmeneti időszak, valamint az őket is érintő fejlesztési programok kifutása miatt.

A rangsort Finnország (73 százalék) vezeti, megelőzve Írországot és Luxemburgot (68, illetve 67 százalék). Az unióhoz 2004-ben csatlakozókra szűkítve a kört az látszik, hogy Észtország (56 százalék), Ciprus (52) és Lettország (51) előrébb jár, mint Magyarország. Megelőzzük viszont Csehországot (47), Litvániát (46), Máltát (38) és Szlovákiát (35). Ha viszont a támogatások odaítélését vesszük alapul, Magyarország az unió éllovasa 103 százalékkal, Portugália (100) és Írország (98) előtt.

Címlapról ajánljuk

Száj- és körömfájásjárvány - Irgalmatlan szigor lép életbe az állatok terén

Például minden korlátozás alá eső terület esetében érvényes, hogy azokba fogékony állatokat tilos beszállítani, valamint az állatokat kivinni onnan.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Uniós pénzek tűnnek el a bürokrácia útvesztőjében – meglepő parlamenti jelentés készült

Az Európai Unió költségvetésében párhuzamosan két jelentős cél is hangsúlyosan megjelenik: az innováció ösztönzése és a regionális egyenlőtlenségek csökkentése. Bár a Horizont Európa és a Kohéziós Politika külön logika mentén működik, a döntéshozók évek óta próbálják összekapcsolni a két forrásrendszert, hogy azok hatékonyabban támogassák egymást. A cél világos: a kutatási kiválóság ne csak a fejlettebb térségek kiváltsága legyen, hanem a leszakadó régiókban is érvényesüljön. Ennek érdekében az EU jogi és adminisztratív eszközökkel is ösztönözni próbálja a szinergiákat, például a források kombinálását vagy a közös pályázati mechanizmusokat – egy friss, az Európai Parlament számára készült jelentés azonban arra figyelmeztet, hogy a gyakorlatban továbbra is komoly akadályok gátolják a két támogatási forma összehangolását, a problémával pedig az Európai polgári vitacsoportok most kezdődő ülésein is hangsúlyosan foglalkoznak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 15:14
×
×
×
×