eur:
408.42
usd:
359.19
bux:
0
2025. április 18. péntek Andrea, Ilma
Sertéshúst darabolnak az MCS Vágóhíd Zrt. sertésvágóhídján Mohácson 2019. november 5-én.
Nyitókép: MTI/Sóki Tamás

Termelői áremelkedést hozott a járvány márciusban

Az ipari termelői árak összességében 4,3 százalékkal voltak magasabbak a tavaly márciusiaknál - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), hozzátéve, hogy az árak alakulásában a koronavírus járvány miatti forintgyengülés és az olajáresés hatása egyértelműen érezhető. Az élelmiszeripar belföldi áremelkedése 8,5 százalékos volt tavaly márciushoz képest.

Márciusban az ipar belföldi értékesítési árai átlagosan 1,5 százalékkal nőttek, ezen belül a feldolgozóipar árai 3,3 százalékkal emelkedtek, az energiaiparé 1,9 százalékkal csökkentek. Az exportárak 5,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat - jelentette a KSH. A hivatal szerint az áremelkedés ütemét a forint árfolyamváltozása, valamint a nyers- és alapanyagok árainak alakulása befolyásolta. Az energiaipar területén és az olajárak csökkenésében a koronavírus-járvány következtében megváltozott gazdasági folyamatok hatásai már érezhetők voltak - tette hozzá jelentésében a KSH.

Az előző hónaphoz viszonyítva márciusban 0,5 százalékkal emelkedtek a termelői árak, főképp az exportárak 1,5 százalékos emelkedése miatt, miután belföldön 1,3 százalékkal csökkentek az árak.

Belföldön a járműipari cégek 9,6 százalékkal emelték termelői áraikat tavaly márciushoz mérve az egy hónappal korábbi 7,0 százalék után.

Az élelmiszeriparban 7,8 százalékról 8,5 százalékosra,

a számítástechnikai ágazatban 4,6 százalékról 5,2 százalékra gyorsult az áremelkedés üteme.

A forintban számolt exportárakon belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 7,1 százalékkal nőttek az árak, köztük a járműgyártásban 9,0 százalékkal, az élelmiszeriparban 12,4 százalékkal. A számítástechnikai termékek exportárak 4,6 százalékkal, a gyógyszereké 6,6 százalékkal nőtt.

A forint tavaly márciusi árfolyamához viszonyítva az euróval szemben 9,27 százalékkal (29,29 forinttal), a dollárhoz képest 11,69 százalékkal (32,67 forinttal) leértékelődött.

Az első negyedévben a belföldi termelői árak 2,8 százalékkal, az exportárak 4,6 százalékkal nőttek a múlt év azonos időszakához viszonyítva, így a termelői árak 4,0 százalékkal voltak magasabbak a jelentés szerint

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Csúcsra jár a Budapest Airport: a hosszú hétvégén érdemes korábban indulni

Csúcsra jár a Budapest Airport: a hosszú hétvégén érdemes korábban indulni

Több mint négymillió utassal zárta az első negyedévet a Budapest Airport, a legnépszerűbb úti cél London, Isztambul, Tel-Aviv, Párizs és Milánó volt. A húsvéti hosszú hétvégén is nagy lesz a forgalom. A Budapest Airport vezérigazgató-helyettese az InfoRádióban elmondta: érdemes két és fél-három órával hamarabb megérkezniük a reptérre azoknak, akik a schengeni övezeten kívülre utaznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
Gyengülni kezdett a forint

Gyengülni kezdett a forint

Nagypénteken a forint álmosan indított a csütörtök esti kisebb erősödés után még nincsenek nagyobb változások az árfolyamban. Tegnap elsősorban az mozgatta az árfolyamokat, hogy az amerikai jegybank elnöke, Jerome Powell éles hangon kritizálta Donald Trump amerikai elnököt. Ma a hazai bankközi piac zárva tart, ezért a szokásosnál lényegesen kisebb lesz a forgalom (nemzetközi piacokon keresztül zajlik a kereskedés), viszont érdemes figyelemmel követni az árfolyam alakulását, hiszen az illikvidebb kereskedésben lehetnek akár nagyobb kilengések is. A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×