eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) cégtáblája az V. kerületi Apáczai Csere János utca 10. szám alatt. MTVA/Bizományosi: Róka László  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: Róka László

Rengeteg gondot tárt fel a számvevőszék

Szigorú fellépés kell a nem átlátható szervezetekkel szemben - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ), miután 50 nem állami intézményfenntartónál végzett, a 2017-2019-es időszakra vonatkozó ellenőrzés tapasztalatait elemezték.

A tájékoztatás szerint

az 50 nem állami intézményfenntartó közel háromnegyede nem tudta igazolni a számukra biztosított közpénzek rendeltetésszerű, cél szerinti felhasználását.

A közleményben kiemelték, hogy az államháztartáson kívüli szervezetek mint intézményfenntartók közfeladatot látnak el, az ellátottak egy része - idősek és fogyatékkal élők - a társadalom azon csoportjába tartoznak, akik saját magukról nem tudnak gondoskodni, kiszolgáltatottak az ellátásukról gondoskodó szervezeteknek.

Az elemzésben a számvevőszék hangsúlyozza, az állam megteremtette a jogszabályi feltételeket az államháztartáson kívüli szervezetek számára az állami ellátórendszerbe való belépésre, felelősséget hárított rájuk, amit évről évre növekvő mértékű költségvetési forrással kompenzál.

Az ÁSz elemzése feltárta, hogy a vizsgált 50 nem állami humánszolgáltató közül 11 szervezet nem készített éves beszámolót, további 8 szervezet beszámolója pedig nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak, nem tartották be, hogy a közpénzeket az átláthatóság elve szerint kell kezelni.

Az elemzés rámutat arra is, hogy az 50 fenntartó közel háromnegyede, azaz 36 fenntartó nem biztosította az általa kapott költségvetési támogatás felhasználásának ellenőrizhetőségét, a támogatás felhasználásáról nem vezették a jogszabályok által előírt elkülönített nyilvántartást. Az ellenőrzött fenntartók mintegy felénél - a szabályozási hiányosság miatt - a közpénzekkel való gazdálkodás során az elszámoltathatóság, átláthatóság alapvető feltételeinek kialakítása sem történt meg.

Az elemzők a fenntartói csoportokat összehasonlítva arra a következtetésre jutottak, hogy az egyházi fenntartók szabályszerűbben jártak el a kapott költségvetési támogatás felhasználása során, és nagyobb hangsúlyt fektettek az intézményeik tevékenységének ellenőrzésére is.

Az ÁSZ elemzése szerint a közpénzekkel nem átláthatóan gazdálkodó szervezetekkel szemben szigorú fellépésre van szükség, meg kell akadályozni, hogy milliárdok kerüljenek a költségvetésből kifizetésre olyan szervezeteknek, amelyek nem tudják igazolni, hogy az általuk ellátott szociális vagy köznevelési feladatra fordították a kapott támogatást.

Az Állami Számvevőszék az első negyedévben közel 200 nem állami fenntartónál folytatott - a közpénzek felhasználására vonatkozó - ellenőrzést, és szükség esetén megteszi azokat a törvény által biztosított lépéseket, amelyekkel megakadályozhatja a rendeltetésellenes, pazarló közpénzfelhasználást, és ezáltal hozzájárulhat ahhoz, hogy az ellátórendszer betöltse a társadalmi szerepét - tájékoztatott az ÁSz.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×