Több ütemben emelik a munkavállalók keresetét a Dunaferrnél. Amint arról Molnár László, a Dunaferr DV. Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke az InfoRádiónak beszámolt, május elsejétől nem visszamenőleges hatállyal
3,4 százalékos bérfejlesztést hajtanak végre a vállalatnál, júliustól pedig egy újabb, 6,8 százalékos béremelésre számíthat a vállalatcsoport valamennyi dolgozója.
Ezen felül a béren kívüli juttatásokat az éves átlagos bérfejlesztés mértékével növeli a munkaadó júliustól - tette hozzá az elnök, megemlítve azt is, hogy a munkavállalók többek között egészségpénztári befizetés, törzsgárda-jutattás, iskolakezdési támogatás formájában élhetnek ezzel. Szavai szerint nagyjából 5,8 százalékkal fog emelkedni a béren kívüli keret mértéke.
A legfontosabb azonban, hogy
a tavaly október 29-én bejelentett 350 fős létszám-leépítési szándékról letett a munkáltató, és kötelezettséget vállalt arra, hogy 2020 december végéig nem is kezd elbocsátásokat
- mondta Molnár László. Igaz, ebből a 350 főből nagyjából 70 ember munkaviszonya már megszűnt - ők jellemzően kölcsönzött dolgozók voltak. Hangsúlyozta azonban, hogy a munkaadóval most kötött megállapodás nem szünteti meg a létszámleépítés veszélyét. Lényegében csak elhalasztotta a szándékot.
Bár van az a mondás, hogy aki időt nyer, életet nyer
- tette hozzá az elnök.
Mint mondta, a Dunaferr korfája elég magas, erősen 50 feletti. Nagyon sok ember megy nyugdíjba idén is, de jövőre ez akár olyan létszámhelyzetet is teremthet, hogy nagyon-nagyon meg kell fontolni, ha és amennyiben ezt a gyárat üzemeltetni akarják, akkor hozzányúljanak-e a létszámhoz - tette hozzá Molnár László. Ez jelent némi biztosítékot a dolgozóknak, ha minél tovább el tudják kerülni a leépítést.
Bár tavaly alapvetően a piaci változásokkal - kevés megrendelés és növekvő alapanyagárak - indokolta a munkáltató a leépítési szándékot, a szakszervezeti vezető úgy látja, hogy most éppen a cég számára kedvezően alakul a helyzet, csak ennek kihasználásához a termelés felpörgetésére, ahhoz pedig alapanyag beszerzésére lenne szükség. Ezért is vállalta a szakszervezet ezt a kompromisszumot a bérfejlesztés időpontjánál, hogy az év első felét ne terhelje semmilyen extra költség az alapanyag beszerzés biztosítása érdekében - mondta Molnár László.