Továbbra is emelkednek az átlagos bérleti díjak Budapesten és a megyeszékhelyeken, de a részletes adatok alapján már vannak fővárosi kerületek és vidéki nagyvárosok, ahol megállt a drágulás – idézi az ingatlan.com legfrissebb elemzését a Világgazdaság. Az összeállítás a bérleti díjak változását vizsgálta évtizedes távlatban.
Az Eurostat szerint
2007 és 2019 harmadik negyedéve között Magyarországon több mint 60 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak.
Ezzel a magyar piac a a harmadik legnagyobb emelkedést produkálta az EU-ban Csehország és Litvánia után. Az ingatlan.com elemzésében pedig több mint 10 ezer magánszemély által tavaly és idén januárban feladott hirdetés alapján mérte fel a magyar albérletpiac sajátosságait.
A kiadó lakások átlagos bérleti díja Budapesten idén januárban 165 ezer forint volt, 10 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A megyeszékhelyeken pedig 11 százalékkal, 100 ezer forintra nőtt a havi díj. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint az átlagos bérleti díjak alapján továbbra is tempós díjemelkedésre lehet számítani, igaz, a béremelések ütemének idei csökkenése miatt ez visszafogottabb lesz a tavalyinál.
A trendet az is fenntartja, hogy az országon belüli migráció során sok lakhelyváltó, vagy ingázó vásárlás helyett inkább lakást bérel a fővárosban, vagy a nagyvárosokban.
"Az idén januári adatok szerint azonban több olyan kerület és város van, ahol véget ért az emelkedés"
– emelte ki Balogh László.
Így a főváros VI. kerületében januárban 199 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, ami mindössze 2 százalékos emelkedésnek felel meg éves szinten. Az V. kerületben pedig stagnáltak az árak, így most 230 ezernél jár a havi díj.
A vidéki nagyvárosok közül Debrecenben szintén mindössze 2 százalékkal, 100 ezer forintra nőtt az átlagos bérleti díj. Kecskeméten és Szombathelyen változatlanul ugyanennyiért lehet lakást bérelni. Pécsett sem volt drágulás, itt átlagosan 90 ezer forintot kell fizetni.
A szakértő szerint könnyen lehet, hogy
az év során még több város és kerület vált stagnálásba,
mert a bérleti díjak is sok helyen közelítik azt a szintet, amelynél többet a bérlők már nehezen tudnak kifizetni.