Az évtized közepére akár Szibéria bizonyos körzeteiben is termeszthetnek korai érésű kukoricát és szóját az orosz gazdák - írta az agroxxi.hu cikke alapján az Agroinform.hu. Az Orosz Tudományos Akadémia Krasznojárszki Kutató Intézetének munkatársai, a klímaváltozás hataival kapcsolatos kutatásaik során megállapították, hogy egyre északabbra tolódik az egész éven át fagyott talaj határa, emelkedik a levegő és a talaj átlaghőmérséklete, az éves csapadék mennyisége.
Ez pedig a művelhető, vagy részben művelhető területek határának északabbra tolódásával jár, amit a mocsaras területek lecsapolásával tovább növelhetnek a termelők.
Ráadásul a felmelegedés okozta változások Szibériában, és annak egyes részein is gyorsabban mennek végbe, mint Oroszország európai területein vagy a világ más körzeteiben.
Oroszország egészére számítva az átlaghőmérséklet a legutóbbi száz év alatt 1,26 C fokkal emelkedett,
a Jenyiszej-menti Szibériában ez 1,44 C fokot tett ki, 2050-ig pedig újabb 0,5 C fokos felmelegedés, valamint az éves csapadékmennyiség 28 mm-rel való növekedésére lehet számítani.
Egyelőre nehéz felbecsülni, hogy Szibéria esetében a felmelegedés mennyivel növeli a művelhető területet. Azonban ha a jelenleg terméketlen földterületeknek akár csak 1 százalékát sikerül művelésbe vonni, az több százezer hektárnyi új termőterületet jelenthet.