eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Vásárlók Nyíregyházán, egy műszaki áruházban advent első vasárnapján, 2015. november 29-én.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

Munkaerőhiány: nagy gubanc jöhet a boltokban januártól

Sok munkavállaló januártól - lapinformációk szerint - "hajlandó határozott lépéseket tenni a munkaerőhiány okozta helyzete megoldásáért".

Már három, a magyar piacon meghatározó áruházláncból jelezték a dolgozók, hogy az év végi szezon után hajlandók határozott lépéseket tenni a munkaerőhiány okozta helyzetük megoldásáért - írja a szerdai Magyar Nemzet.

A napilap cikke szerint egyre forgalmasabb az év végi bevásárlások időszaka, és az élelmiszerboltokon kívül az iparcikkek, műszaki eszközök, bútorok áruházaiban már hétköznap is jóval többen fordulnak meg, mint az év többi részében. Eközben a lakossági fogyasztást kiszolgáló munkavállalói réteg leterheltsége folyamatosan fokozódik karácsonyig, jellemzően hét végi pihenőnap nélkül. Emiatt akad olyan cég, amelynek üzleteiben december első hetében már mindennapos a feszült hangulat a hét közben is többször változó beosztások miatt.

A havonta átlagosan bruttó 230 ezer, azaz nettó 160 ezer forint körül kereső áruházi dolgozók egyre több láncnál találnak egymásra, formálódó összefogásuk pedig közös tiltakozást is eredményezhet a jövő év első felében. Az eddig felmerült elképzelések szerint előre egyeztetett időpontban akár több vállalatnál egységes munkabeszüntetést is szervezhetnek, hogy elérjék: a munkáltatók tegyenek érdemi lépéseket az ágazat legnagyobb problémájának megoldására és a cégek ne csupán a profitjukat tartsák fontosnak.

A lapnak név nélkül nyilatkozó alkalmazottak úgy fogalmaztak, hogy a jelenségek általánosak és már évek óta ismertek. Ám például a túlhajszoltság,

a túlóráztatás és a kiszámíthatatlan időbeosztás már nagyobb gond a kereskedelmi dolgozóknak, és elnyomja az eddigi béremelések munkaerő-megtartó erejét

a nagy alapterületű egységekben. Megemlítették, hogy a napi erőfeszítéseket tapasztalva már a bolti feladatok ellátásába ugyancsak bevont áruházvezetők közül is többen támogatnák a kiszolgáltatott helyzetben lévő beosztottak törekvéseit. Azt is elmondták az érintettek, hogy ugyan a kereskedelemben megszokott az év végi hajtás, ám a nagyáruházakban a szezonálisan felvett dolgozók bevonásával sem könnyebb ellátni a feladatokat, akik ráadásul gyakran cserélődnek, betanításuk pedig külön időt vesz igénybe.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×