Az euróval szembeni jegyzések 331 forint fölé ugrottak csütörtök délután a bankközi piacon, ami azt jelenti, hogy még soha nem volt ennyire gyenge a forint az euróval szemben.
"A jelenlegi árfolyamban minden olyan információ megjelenik, amit tudunk, ettől függetlenül persze lehet spekulálni, hogy melyik irányba indul el tovább a forint. Amit látunk jelen pillanatban, hogy
a forint gyengülése irányába ható tényezők egyelőre nem gyengülnek"
- értékelte a helyzetet Madár István, a Portfolio.hu vezető elemzője. Ilyen az általános külső környezet, amiben benne van a lassulás, az amerikai-kínai kereskedelmi háború, az európai geopolitikai feszültségek, és ezek összességében a kockázatkerülő magatartást erősítik a világban. Ilyenkor a feltörekvő piaci devizák is jellemzően gyengülni szoktak, a forinttal együtt a lengyel zloty sorsa is hasonló.
Amit szerinte fontos még látni, hogy mivel a világgazdaság konjunktúrája erősen hűl, a jegybank nem nagyon érzékel inflációs veszélyt Magyarországon, ami egy befektető számára azt jelenti, hogy bizonyára a jegybank a maga eszközeivel nem kell, hogy útját állja a forint gyengülésének, hanem "tulajdonképpen egy kontrollált forintgyengülés nem ellenkezik az ő céljaival".
Úgy látja, a magyar gazdaság fundamentumai nem adnak arra okot, hogy pánikszerű forinteladás következzen be, "amit most látunk, az
nem egy pánikszerű esés, hanem araszolás a negatív irányba".
Ha netán a forintgyengülés mégis felgyorsulna, a Magyar Nemzeti Bank valamilyen verbális vagy más eszközzel megpróbálná megakadályozni a gyors és intenzív folyamatot.