eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

246 ezer forintra nőtt az átlagfizetés

Áprilisban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 371 100 forint, közfoglalkoztatottak nélkül számolva 381 700 forint volt, ami 9,0, illetve 7,9 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz viszonyítva - jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az előző hónapban 10,2 százalékos, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva pedig 9,1 százalékos volt a keresetek éves emelkedése.

A nettó átlagkereset a kedvezmények nélkül 246 800 forint, a kedvezményeket is figyelembe véve 254 300 forint volt, 9,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Az év első négy hónapjában a bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyformán 10,4 százalékkal, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó átlagkereset pedig 10,5 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.

Az áprilisi 3,9, és a január-áprilisi 3,4 százalékos inflációval valamint a nettó keresetek kedvezmények nélkül számolt 9,0 százalékos, illetve 10,4 százalékos növekedésével számolva a reálkeresetek májusban 4,9, az év első négy hónapjában 6,8 százalékkal voltak magasabbak, mint az előző év azonos időszakában.

A legalább 5 munkatársat teljes munkaidőben foglalkoztató vállalkozásoknál tizedik hónapja kétszámjegyű, áprilisban 10,3 százalékos volt a keresetek közfoglalkoztatottak nélkül számolt emelkedése. (A 2017 márciusa óta eltelt 26 hónapban összesen kétszer nem érte a 10 százalékot a növekedés.)

A költségvetési szerveknél, a közfoglalkoztatottakat nem számolva, 0,8 százalékkal haladta meg a bruttó és a nettó átlagkereset a tavaly áprilisit.

Az áprilisi keresetek 11,9 százalékkal voltak magasabbak a feldolgozóiparban és 12,8 százalékkal az építőiparban, mint egy évvel korábban, és átlagosan bruttó 404 ezer, illetve 275 ezer forintot tettek ki.

A pénzügyi, biztosítási szektorban áprilisban rendszeresen megugranak a bérkifizetések, az idén a havi átlag a 815 ezer forintot is meghaladta,

a négyhavi 671 ezer forinthoz képest, ami 3,4, illetve 6,5 százalékos éves növekedésnek felel meg. Az infokommunikációs szektorban 6,9 százalékkal nőtt a bruttó átlagkereset és megközelítette a 633 ezer forintot. A szálláshely szolgáltatás és vendéglátás területen 10,2 százalékkal 239 ezer forintra nőttek a keresetek.

A közigazgatás, védelem, kötelező társadalombiztosítás területén alkalmazottak bruttó átlagkeresete 442 ezer forint volt áprilisban, 1,8 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál, az oktatásban 3,5 százalékkal, az egészségügyben 3,7 százalékkal 331, illetve 346 ezer forintra nőtt a bruttó átlagkereset tavaly április óta.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 08:55
×
×
×
×