Ez az inflációs adat magasabb a várakozásoknál, a Magyar Nemzeti Bank által várt adatnál és a piac konszenzusánál is – hangsúlyozta Madár István. A Portfolio vezető elemzője hozzátette: a lapjuk által megkérdezett szakértők 3,5 százalékos inflációra számítottak.
Az infláció gyorsulására utal még, hogy a maginflációs mutató 3,5 százalékról 3,8 százalékra gyorsult, ami hatéves csúcsot jelent.
A szakértő kiemelte: az üzemanyagár-változás nem okozott meglepetést, hiszen az elég jól nyomon követhető. A szolgáltatásárakra havi szinten fél százalékos növekedés volt jellemző, ami elég jelentős emelkedés. Drágultak még a szeszesitalok és dohányáruk is, „itt hatósági áremelkedések elhúzódó hatásait lehet megfigyelni”. Madár István elmondta:
minden termékkör inflációja vagy stagnált, vagy számottevően nőtt.
Az elemző hozzátette: mind a piac, mind a jegybank azt várja, hogy a következő hónapokban szelidül az árnyomás. Ennek egyik oka az üzemanyagárak bázishatása, ami a várakozások szerint az év végére stagnálni fog. Kiemelte ugyanakkor, hogy
a hónapról hónapra javuló adatok bizonytalanító hatásúak, és felvetik azt a kérdést, hogy az alapinflációs pálya nem magasabb-e annál, mint amit a piac vagy az MNB elképzelt.
„Jelen pillanatban is egy ilyen kérdőjel merült fel az inflációval kapcsolatban” – fogalmazott.