eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Meglódult a kiskereskedelem

A várakozásoknál jóval gyorsabban, 5,4%-kal bővült a kiskereskedelmi forgalom januárban. Ez további gyorsulás a decemberi 3,8%-os növekedés után. Újdonság, hogy ezentúl a KSH már az online pénztárgépekből származó adatokkal számol majd.

Januárban a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 5,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Tavaly decemberben a nyers adat szerint 3,7 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal haladta meg a forgalom volumene az egy évvel korábbit, míg a múlt év egészében 6,0 százalékkal nőttek az eladások.

Többet költünk élelmiszerre

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 3,9 százalékkal nőtt a forgalom naptárhatástól megtisztított volumene. Ezen belül

az élelmiszerbolt jellegű vegyes üzletekben az eladások növekedési üteme a decemberi 1,6 százalékosról 5,4 százalékosra gyorsult,

az italokat és dohányárut is értékesítő boltokban a forgalom éves összevetésű csökkenése 1,3 százalékosról 0,7 százalékosra fékeződött.

A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben 6,4, százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene, azaz alig változott a decemberi 6,3 százalék után.

Az iparcikk jellegű vegyes boltokban szintén 6,4 százalékkal nőttek az eladások - 16 hónapja először nem kétszámjegyű a növekedés.

A gyógyszer-, gyógyászati termékek üzleteiben 12,5 százalékkal,

az illatszerboltokban 4,0 százalékkal nőtt a forgalom tavaly januárhoz mérve. A textil-, ruházati és lábbeli eladások 3,9 százalékkal, a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikk-üzletekben 2,9 százalékkal nőtt a forgalom.

Az árucikkek széles körére kiterjedő és a kiskereskedelmi forgalomból 5,8 százalékkal részesedő internetes és csomagküldő szolgálatoknál féléve a legszerényebb mértékben, 20,9 százalékkal nőtt a kereslet. Ezzel szemben csökkent a forgalom a használtcikk üzletekben 6,1 százalékkal, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 0,7 százalékkal.

A naptárhatástól megtisztított üzemanyag fogyasztás 7,2 százalékkal haladta meg a tavaly januárit.

A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 9,7 százalékkal bővültek.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózat, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelem januári forgalma folyó áron 831,5 milliárd forint volt, 291 milliárd forinttal (25,9 százalékkal) alacsonyabb a tavaly decemberinél.

Az országos kiskereskedelmi forgalom

  • 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben,
  • 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben,
  • 16 százaléka az üzemanyagtöltő állomások forgalmában realizálódott.

A jelentéshez mellékelt módszertani leírásban jelentette be a KSH, hogy a kiskereskedelem és a vendéglátás forgalmára vonatkozó adatgyűjtése megújul,

az online pénztárgép adatok felhasználására épülő új módszertan eredményeként az adatok ezután megbízhatóbb képet közölnek a kiskereskedelem és vendéglátás forgalmáról,

mint a korábbi, nagyobb mértékben mintavételes megfigyelésre alapozott gyakorlat. Az összehasonlíthatóság érdekében a forgalmi adatokat 2015. januárig, a volumenindexeket 2016. januárig visszavezették.

Elemzők: meglepően jók az adatok

A Takarékbank vezető elemzője, Suppan Gergely úgy látja, hogy a januári adat nagyon kedvező. Műszaki cikkekből és bútorokból kevesebbet vettek az emberek, de újra megugrottak az élelmiszervásárlások, és több üzemanyag fogyott, mint 2018 januárjában. Az InfoRádióban kiemelte: jelentősen bővül Magyarországon a forgalomba helyezett gépkocsik száma, ez húzza magával az üzemanyagok forgalmát. Arra is számítanak, hogy

idén lakáseladási hullám várható, ami ismét megemeli majd a műszaki cikkek és a bútorok forgalmát.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője kommentárjában rámutatott: a tavaly januári magas bázis ellenére sikerült a várakozásokat felülmúlni, a kiskereskedelemi forgalom várakozáson felül nőtt januárban. Az adat alacsonyabb ugyan, mint a tavalyi év átlaga, de magasabb, mint a megelőző két hónap növekedési üteme volt.

Kiugró adat vagy egy trendforduló kezdete?

Összességében egy-egy kiugró adatot leszámítva 2017 vége óta lassuló trend figyelhető meg a kiskereskedelemben, Virovácz Péter szerint tehát az a kérdés, hogy a januárban látott dinamikus forgalomnövekedés vajon kiugró adat-e, vagy egy trendforduló kezdete.

Az ING Bank elemzőinek előrejelzése szerint 2019-ben a kiskereskedelmi szektor növekedése elmarad majd a tavalyi év átlagától, de így is 4 százalék körüli növekedésre számítanak. A lassulás legfőbb oka, hogy a pótlólagos fogyasztás egyre kevésbé lesz meghatározó - ezt mutatja a nem-élelmiszerjellegű boltok forgalmának alakulása. A reálbér-növekedés is visszafogottabb lesz az erősödő infláció nyomán, a lakosság pedig egyre inkább a szolgáltatások felé fordulhat a termékek vásárlása helyett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×