eur:
404.11
usd:
355.12
bux:
92176.67
2025. április 30. szerda Katalin, Kitti
Spárga gratin curry mártással a Repeta Lakásétteremben.
Nyitókép: Kallos Bea

Felélték az áfacsökkentést a vendéglősök

Hiába csökkent két lépcsőben öt százalékra az éttermi szolgáltatások áfája, egy év alatt hat százalékkal emelkedtek az árak a vendéglőkben. A különbözetet elvitte a bérfejlesztés.

Tavaly január óta kedvezményes, 5 százalékos áfát alkalmaznak az éttermi étel és a helyben készült alkoholmentes italok fogyasztására, de nem a vendégek számlája lett alacsonyabb, hanem a vendéglátósok jártak jól: főleg bérekre és az elmaradt fejlesztésekre fordíthatták a „megspórolt” áfát. A Privátbankár.hu és az mfor.hu közösen megnézte, mire ment az áfacsökkenésből származó többletpénz.

A kormány két lépcsőben csökkentette a helyben történő étel- és alkoholmentes italok fogyasztását terhelő általános forgalmi adót. Elsőként 2017. elejétől 27-ről 18-ra, 2018. január 1-jétől pedig 18 százalékról 5 százalékra csökkent az áfakulcs. Az új éttermi áfakulcs hatására azonban nemhogy mérséklődtek, még nőttek is az árak, még a pénzügyi tárca is azt írta a konvergenciaprogramban, hogy

"az éttermi szolgáltatások körében az áfakulcs mérséklése nem jelent meg az árakban.”

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb inflációs adatsora szerint az éttermi étkezés 2018 decemberében 5,9 százalékkal volt drágább, mint 2017 decemberben, tehát amikor még a magasabb, 18 százalékos áfát alkalmazták az éttermi szolgáltatásokra. A szakértők szerint

a vendéglátósok az áfacsökkentést visszaforgatták az üzletbe, részben bérekre, részben felújításokra, amelyek az elmúlt években elmaradtak.

Az elmúlt évben a bérek átlagosan 15 százalékkal nőttek a vendéglátóiparban, a legnagyobb bérnövekedés egyértelműen a szakácsoknál, mosogatóknál volt tapasztalható.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Elemző a GDP-adatról: ennek tükrében megvalósíthatatlannak tűnik a kormányzati cél

Elemző a GDP-adatról: ennek tükrében megvalósíthatatlannak tűnik a kormányzati cél

Idén az első negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal maradt el az előző negyedévitől a KSH szerint. A Portfolio által megkérdezett szakértők előzetesen arra számítottak, hogy a tavaly év végi 0,6 százalékos növekedés után 0,3 százalékos GDP-bővülés jön, így a most közölt adat mélyen a várakozások alatti – mondta az InfoRádióban Weinhardt Attila, a portál energiapiaci elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.30. szerda, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Hatalmas nyereséget ért el az MVM 2024-ben

Hatalmas nyereséget ért el az MVM 2024-ben

Az első félévi 222 milliárd forint után az egész 2024-es évben 323,7 milliárd forintos adózott eredményt ért el az MVM Csoport, ami alig marad el a 2023-as rekordprofittól, ami 369,1 milliárd forint volt – derült ki a társaság ma közzétett konszolidált beszámolójából. A csoportszintű EBITDA 825 milliárd forint volt, ami minden idők második legmagasabb értékét jelenti a 2023-as 910 milliárd forint után. Az is kiderült, hogy az MVM igazgatósága azt javasolja: "az MVM Zrt. 2024. évi adózott eredményével kiegészített szabad eredménytartalékából 339,5 milliárd forint osztalék kerüljön előírásra", amelyből 126 milliárd forint osztalékelőleg kifizetésként már teljesült, "de ennek végleges mértékéről az Energiaügyi Minisztérium fog dönteni". Amennyiben a javaslatot elfogadná a tárca, úgy a 2023-as év után kifizetett 324 milliárdos osztalék után, csökkenő nyereség mellett, még nagyobb osztalék kerülne az állami költségvetésbe.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×