eur:
392.22
usd:
362.28
bux:
72132.83
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta

Patthelyzetet hozott Kína és az USA összecsapása

Példa nélküli helyzet alakult ki: zárónyilatkozat nélkül ért véget az APEC pápua új-guineai csúcstalálkozója. Csípős megjegyzésekkel üzent egymásnak Mike Pence amerikai alelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök.

Elsősorban Kína és az Egyesült Államok nézeteltérései miatt zárónyilatkozat elfogadása nélkül ért véget vasárnap az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozója vasárnap Pápua Új-Guineában, amire még nem volt példa a 21 tagországot számláló szervezet történetében.

A dokumentum helyett a vendéglátó Pápua Új-Guinea ad ki "elnöki nyilatkozatot" - közölte a találkozó végeztével Csang Sao-kang, a kínai kereskedelmi minisztérium nemzetközi osztályának főigazgatója.

A dél-csendes-óceáni térséggel kapcsolatos nézeteltérések miatt nehéz lesz zárónyilatkozatot megfogalmazni - közölte előzőleg vasárnap a Reuters brit hírügynökséggel Rimbink Pato pápua új-guineai külügyminiszter, a térségbeli befolyásért folyó amerikai és kínai kereskedelempolitikai versengésre utalva.

Csípős megjegyzések

Peter O'Neill pápua új-guineai miniszterelnök záróbeszédében hangoztatta, hogy a szervezet megpróbál "szabad és nyitott" kereskedelmet biztosítani 2020-ig. O'Neill kijelentette: az APEC vezetői "gyümölcsöző és őszinte eszmecserét" folytattak a kétnapos Port Moresby-i csúcstalálkozón, de elismerte, hogy "növekvő feszültségek vannak a kereskedő országok között világszerte". Hangsúlyozta, hogy "az egész világ aggódik" a Kína és az Egyesült Államok közötti feszültségek miatt.

Justin Trudeau kanadai kormányfő is azt mondta újságíróknak, hogy nézetkülönbségek volt több ország, közöttük Kína és az Egyesült Államok - között.

Mike Pence amerikai alelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök szombati beszédében egymásnak tett csípős megjegyzéseket. Pence kijelentette, hogy tiszteli Hszit és Kínát, ugyanakkor élesen bírálta a világ második legnagyobb gazdaságát a szellemi tulajdon lopása, az erőltetett technológiatranszfer és a méltánytalan kereskedelmi gyakorlatok miatt.

Hszi szerint a világnak döntenie kell az együttműködés és a konfrontáció között, miután egyre növekszik a protekcionizmus és gyakoribb az egyoldalú döntéshozatal. Mint mondta, a második világháború után felállított világszervezeteket, mint amilyen a WTO, nem szabad személyes érdekek kiszolgálására használni.

Címlapról ajánljuk
Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Az Alkotmánybíróság pénteken hozott határozatában megsemmisítette a főpolgármester-választásról hozott kúriai döntést, így továbbra sem fejeződött be a Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közötti versenyfutás Budapest vezetéséért. Az ügyben a Kúriának új eljárást kell lefolytatnia, és új döntést kell hoznia.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Megérkezett Moszkvába Orbán Viktor, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott, és kamerák előtt váltottak néhány mondatot. Európai uniós tisztviselők és európai állam- és kormányfők részéről heves kritikák érték a magyar kormányfő oroszországi látogatását. Uniós és tagállami vezetők is kiemelték, az EU soros elnökségét betöltő Magyarország vezetője nem az EU-t képviseli a Putyinnal való tárgyalásokon. Több uniós tisztviselő és például Olaf Scholz német kancellár is azt mondta, a magyar kormány nem tájékoztatta őket előre a tervezett útról. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szintén kijelentette, Orbán Viktor nem a NATO-t képviseli, ugyanakkor elmondása szerint a katonai szövetséget előre tájékoztatták az utazás tervéről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×