eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

MNB: három tényező okozta a 3,8 százalékos inflációt

Alapvetően három változékony tényező befolyásolta és emelte az őszi hónapokban a fogyasztói árakat.

A Központi Statisztikai Hivatal friss inflációs adatait értékelve Virág Barnabás Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója az InfoRádiónak azt mondta, alapvetően három volatilis tényező határozta meg a pénzromlás 3,8 százalékos ütemét.

"Az üzemanyagárak növekedése - összhangban a világpiaci olajárakkal -, a nyers élelmiszerárak emelkedése, és a dohánytermékek jövedéki adójának emelkedése nyomán a dohánytermékek drágulása" - sorolta Virág Barnabás.

A legfontosabb kérdés, hogy ezek a tényezők hogyan hatnak a középtávú inflációs kilátásokra. A jegybank legközelebb decemberben ad ki inflációs előrejelzést, addig "ezeket az adatokat minél pontosabban és minél mélyebben meg kell értenünk" - mondta az MNB ügyvezető igazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×