eur:
413.99
usd:
396.48
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pxhere

Hogyan tovább? Drámai gyorsasággal használtuk el a Föld egy évre elegendő erőforrásait

Ma van a túlfogyasztás napja, tehát az emberiség ebben az évben már elhasználta azt az erőforrás-mennyiséget, amit még a bolygó megújulóképessége elbír.

2003 óta hasonlítja össze évről évre a Global Footprint Network nevű nemzetközi kutatószervezet a természeti erőforrások megújulóképességét az emberiség erőforrásigényével, vagyis ökológiai lábnyomával. A nemzetközi túlfogyasztás napja minden évben az a nap, amikor a két érték találkozik, vagyis amikortól már

az emberiség a bolygó megújulóképességén felül fogyaszt.

Bár a túlfogyasztás már az 1970-es években megkezdődött, amikor a népesség és a szükségletek növekedése nyomán a fogyasztás átlépte a fenntarthatósági szintet, idén már minden eddiginél korábban, mindössze

212 nap alatt átlépte az emberiség által elhasznált természeti erőforrások és a károsanyag-kibocsátás mértéke azt a mennyiséget, amelyet a Föld egy éven belül még újra tudna termelni, illetve el tudna nyelni.

A Global Footprint Network álláspontjához hasonlóan Antal Alexa, a WWF Magyarország kommunikációs vezetője is úgy látta, hogy a folyamat még visszafordítható, részint a természeti tőke megőrzésével, másrészt az emberiség fogyasztásának fenntarthatóbbá tételével.

"Fontos, hogy a megújuló energiákat nagyobb mértékben használjuk, illetve egy fenntarthatóbb élelmezési rendszert teremtsünk.

Egészséges és fenntartható fogyasztásra van szükség, kevesebb hulladéktermelésre, innovációk használatára és a tájgazdálkodás megváltoztatására".

Nagyon fontos, hogy mindez nemzetközi szinten is megtörténjen, megfelelő keretrendszerekbe foglaljuk, és persze a megfelelő nemzeti törvényeknek és jogszabályoknak is ezt kell tükrözniük. Mindezek mellett egyénként is nagyon sokat tehetünk, hogy az ökológiai lábnyomunk csökkenjen - mondta Antal Alexa.

Tömöri Balázs, a Greenpeace kampányfelelőse egy korábbi nyilatkozatában hasonlóan látta a helyzetet.

"Ha sikerülne a városokban lényegesen visszaszorítani az autóhasználatot, ha a termékek és a csomagolások elemeikben javíthatók, cserélhetők lennének,

nem az egészet kellene kidobni, akkor egyrészt munkahelyeket is tudnánk teremteni, másrészt pedig a természeti erőforrásokat sem pazarolnánk el ennyire" - hangsúlyozta a kampányfelelős.

Mivel mennyit nyerhetünk?

A Global Footprint Network szerint

  • a húsfogyasztás 50 százalékának helyettesítése vegetáriánus étrenddel öt nappal tolná az év vége felé vissza a túlfogyasztás napját, míg
  • az épületek energiahatékonyságának növelésével és az ipari termelés terén bevezetett változtatásokkal három hetet,
  • az emberiség ökológiai lábnyomának jelentős hányadát kitevő szén-dioxid-kibocsátás mértékének felére csökkentésével pedig három hónapot lehetne nyerni.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×