eur:
413.98
usd:
396.53
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: YouTube / TedED

Engedélyezték Nagy-Britanniában a sokat vitatott repesztéses palagáz-kitermelést

Hosszas politikai viták után megkezdődhet a hidraulikus repesztés (fracking) alkalmazása Angliában a palagáz kiaknázására, miután a brit kormány megadta az ehhez szükséges végső engedélyt Lancashire grófságban. A környezetvédők szerint a technológia földrengést okozhat, és épp az aszályos időszakban több millió liter víz felhasználásával jár.

A Cuadrilla Resources egyelőre egy helyszínen kezdheti meg a technológia alkalmazását, amelyet 2011-ben próbafúrásokat követően felfüggesztettek, miután az energetikai vállalat két kisebb földrengést okozott egy másik, közeli gázmezőn.

Calire Perry energetikai államtitkárt idézve a The Times című lap szerdán arról írt, hogy a Cuadrilla Resources megfelelt a hidraulikus repesztés megkezdéséhez szükséges összes környezetvédelmi, egészségügyi és biztonsági előírásnak, így elkezdheti a munkát a Blackpool közelében, Anglia észak-keleti részén.

A vállalat a tervek szerint augusztus végén, szeptember elején kezdi meg a munkát, és három-négy hónapon át heti hat napon dolgoznak majd.

A brit kormány már régóta jelentős méretűnek vélt palagáz-mezők kiaknázásának engedélyezésére készül. Skóciában, Walesben és Észak-Írországban azonban tilos a technológia alkalmazása vagy felfüggesztették, az Egyesült Királyságból egyedül Angliában engedélyezett.

Vízszennyezést és földrengéseket okozhat a környezetvédők szerint

A korábbi tervek között többtucatnyi gázmező megnyitása szerepelt, a sűrűn lakott észak-keleti részeken kívül többek között Devonban is.

A palagáz biztonságos és fenntartható kiaknázása a kormány szerint nemzeti érdek az energiaellátás, a gazdasági növekedés és az alacsonyabb karbonkibocsátás biztosításához.

Álláspontja szerint - a környezetvédők által vitatott - technológia alkalmazása révén akár több ezer munkahely és több milliárd font értékű beruházás keletkezhetne.

A fracking támogatói hangsúlyozták, hogy Nagy-Britannia előrejelzések szerint 2030-ra gáz- és olajszükségleteinek túlnyomó részét importból fogja fedezni, és ezért óriási szüksége van a helyi energiaforrásokra.

Környezetvédők viszont amerikai tapasztalatokra hivatkozva azt hangoztatják, hogy a hidraulikus törés vízszennyezést és földrengéseket idézhet elő,

és a brit kormánynak inkább az ország tisztaenergia-lehetőségeinek kiaknázására kellene összpontosítania.

Szárazság és több millió literes vízigény

A Lancashire-re vonatkozó végső engedély megadása bírálatokat váltott ki szerdán amiatt is, hogy az országot sújtó és évtizedek óta nem tapasztalt száraz nyár miatt augusztus elején locsolási tilalom lép életbe a grófság egyes részein. A hidraulikus repesztéshez azonban hatalmas mennyiségű, több millió liter vízre van szükség.

Tanulmányok is kétségbe vonták a brit kormány álláspontját. Rámutattak: Angliában 6100 kutat kellene fúrni ahhoz, hogy a gázimportnak csak a felét pótolni tudják 2021 és 2035 között.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×