Fekete hónap volt a május a tőzsdéző kisbefektetők számára. A háztartások egyetlen hónap alatt 43,5 milliárd forintot buktak a Budapesti Értéktőzsdén – írta a Világgazdaság a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai alapján.
Ennél nagyobb összeget utoljára 2012 májusában veszítettek a részvénybörzén, amikor a görögországi válság világszerte a mélybe rántotta a piacokat.
A háztartások részvényállománya a májusi árfolyamcsökkenések miatt a hónap végére 576,2 milliárd forintra esett az áprilisi 594 milliárdos rekord után. A nem pénzügyi vállalatok részvényein több mint 22 milliárd, a bankpapírokon csaknem 20 milliárd forintnyi veszteséget szenvedtek el a kisbefektetők, és az egyéb szektorok részvényein is veszítettek 1,4 milliárdot.
A lakosság az árfolyam-ingadozások dacára bízik a részvénypiacban, májusban 25,7 milliárd forintnyi friss megtakarításból vásárolt értékpapírokat.
Ez hatalmas összegnek számít, hiszen a kisbefektetők utoljára 2011 augusztusában és szeptemberében öntötték hasonló volumenben a pénzt a hazai részvénypiacra.
A részvényeknél jobban csak az állampapírok érdeklik a kisbefektetőket. Májusban 64,7 milliárd forintnyi friss pénzzel finanszírozták az államháztartást, ráadásul az Államadósság Kezelő Központ nagy örömére ebből több mint 60 milliárd forintot egyévesnél hosszabb lejáratú állampapírba fektettek. A hosszú lakossági állampapírok közül legjobban az inflációt követő kamatozású Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) megy, a kapható sorozatokból már több rábocsátást is meghirdettek.