eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia

Bezárnak sok adózási kiskaput ősztől

Magyarország várhatóan az ősszel ratifikálja az OECD multilaterális adóegyezményét (MLI), amely számos nemzetközi adózási kiskaput zár be - tájékoztatta Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium (PM) adóügyekért felelős államtitkára az MTI-t.

Az adóügyi államtitkár szerint az egyezmény legfontosabb hozadéka Magyarország számára az, hogy az adóelkerülés elleni szabályok széles körben, rövid idő alatt beépülhetnek a kétoldalú adóegyezmények nagy részébe, gátat szabva az agresszív adótervezési stratégiáknak.

Izer Norbert elmondta: a multinacionális vállalatok az OECD becslése szerint a nemzetközi adótervezési stratégiákkal

évente globálisan 100-240 milliárd dollárral fizettek kevesebb adót,

elsősorban a nemzetközi egyezmények és az államok adószabályai közötti különbségeket kihasználva. Jellemzően valós gazdasági tevékenységet nem végző, csak papíron létező leányvállalatokat hoztak létre szerte a világon, illetve gazdaságilag nem indokolható pénzügyi műveletekbe mentek bele cégcsoporton belül, hogy ezzel csökkentsék adófizetési kötelezettségeiket.

A multilaterális adóegyezménnyel egy olyan új többoldalú jogi eszköz jött létre, amely lehetővé teszi több száz adóegyezmény egyidejű módosítását az OECD modellegyezmény változásai alapján anélkül, hogy hosszas bilaterális egyeztetéseket kellene lefolytatni. A multilaterális egyezményt eddig Magyarország mellett világszerte 77 ország írta alá.

Meg kell mondani, kivel

A ratifikáló országoknak a csatlakozáskor kell meghatározniuk, hogy mely más államokkal kötött egyezményeikben szeretnék érvényesíteni a módosításokat. A módosítások akkor lépnek életbe, ha mindkét ország megjelölte a másikat, és teljes egyetértés van köztük a részletekben is. Egyes kérdések esetében lehetőség van aszimmetrikus alkalmazásra is, ilyenkor csak az egyik szerződő állam rezidens adózóit érinti a módosítás.

Az MLI az ötödik ország ratifikációját követő negyedik hónap első napján lép életbe. Mivel Ausztria, a Man-sziget, Jersey és Lengyelország után ötödikként Szlovénia ratifikálta március 22-én az egyezményt, így az MLI július 1-jén lép hatályba. Az érintett tagállamok közötti szerződések viszont csak a partnerek ratifikációja után válhatnak alkalmazhatóvá, így Magyarország esetében az MLI alapján bekövetkező módosulások a kettős adózásról szóló egyezményekben legkorábban 2020-tól lesznek alkalmazhatók. Ez azonban függ a partnerállam ratifikációjától is, így az egyes egyezmények esetében ennek időpontja eltérhet.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Meglepő felmérés készült az elektromos autókról: az amerikaiak fele visszacserélné őket robbanómotorosra

Meglepő felmérés készült az elektromos autókról: az amerikaiak fele visszacserélné őket robbanómotorosra

Megjelent a McKinsey legfrissebb autóipari trendekre vonatkozó globális fogyasztói felmérése, amelyben több izgalmas megállapítás is található. Természetesen az anyag gerincét az elektromos autózás teszi ki, erre vonatkozik a legtöbb kérdés, és az látszik, hogy a fogyasztók egyre nagyobb hajlandóságot mutatnak az elektromos autók vásárlására, de többek között a töltéssel és a költségekkel kapcsolatos vélt vagy valós aggályok továbbra is komoly korlátot jelentenek. A felmérés ezen felül megállapítja azt is, hogy globálisan az EV-tulajok 29 százaléka akar visszaváltani belső égésű motoros autóra, míg az USA-ban ez az arány közelíti az 50 százalékot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×