eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Csökken az adó, de a reméltnél később

A kormányzati kommunikációból ismert, hogy foglalkoztató által fizetett szochó (szociális hozzájárulás) jövőre 17,5 százalékra csökken a jelenlegi 19,5 százalékról. Csakhogy a változás nem az év elején lép életbe, hanem 2019 második felében.

A parlamenthez benyújtott adócsomagban, illetve a külön a szociális hozzájárulási adóról szóló javaslatban sem találni nyomát a szochó tervezett csökkentésének. Minden adóváltozás, ami január elsejével történik, illetve amire előtte vagy utána kerül sor, "le van papírozva". Pontosan tudható, mikor lépnek hatályba. Ám a szochóval kapcsolatban semmilyen hatályba léptető rendelkezés nem szerepel az előterjesztésekben - írja az mfor.hu.

Arra a 2019-es költségvetési törvény fejezeti indokolásában lehet rátalálni, hogy mikor várható mégis a tehercsökkentés. Az adó- és járulékfizetésről szóló részben az áll, hogy "A reálkereset alakulásának függvényében 2019 folyamán (várhatóan július 1-jétől) további 2 százalékponttal csökken a szociális hozzájárulási adó kulcsa."

A nyugdíjbiztosítási alapról szóló részben, az alapot 2019-ben megillető bevételek taglalása közben közli a kormány a következőket:

"A foglalkoztató által az I. félévben fizetett 19,5 %-os szociális hozzájárulási adó a II. félévben 17,5 %-ra csökken."

Kicsivel lejjebb még pontosabban határozzák meg a hatályba lépés időpontját:

"...a szociális hozzájárulási adó Ny. Alapot megillető részének előirányzatát meghatározza, hogy a szociális hozzájárulási adó 2018. évi 19,5 %-os mértéke 2019. július 1-től 2 %-ponttal csökken."

A szochó csökkentésének ütemezését a kormány és a munkaadók hatéves bérmegállapodása rögzítette 2016 őszén.

Ebben fixen, határidőket megadva az első két ütem szerepel, amellyel 27 százalékról eljutottunk a mostani 19,5 százalékig.

Minden további csökkentést is - 2-2 százalékpontokról van szó - a reálkeresetek emelkedésétől tesz függővé a megállapodás. Akkor kerülhet sor ezekre, ha a reálkereset legalább 6 százalékkal nő.

Erre vezethető vissza, hogy miért nem rögtön januárban történik az adócsökkentés. A pénzügyi tárca egy tavaszi, Brüsszelnek küldött jelentésében már jelezte, hogy a bérfolyamatok alapján leghamarabb 2019 második felében lát lehetőséget a szochó csökkentésére. A Magyar Nemzeti Bank még ennél is későbbi időpontban, 2020 első felében tart kivitelezhetőnek további mérséklést.

A vállalatoknál nem szeretik az adószabályok évközi változását, ugyanis az átállás adminisztrációs terhet jelent a számukra. A szochó esetében a bérszámfejtésnek lesznek feladatai, de valószínűleg a programokon nem lesz bonyolult átvezetni a 2 százalékpontos csökkentést.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×