eur:
392.3
usd:
362.31
bux:
72132.83
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Nyitókép: Pixabay

A pénztárcánkba vághat a gyenge forint és a drága olaj

Drágulás várható, mert gyenge a forint és drága a benzin. Az üzemanyag már most is sokba kerül, ez pedig lassítja a boltos forgalmat. Fékeződhet a családi költekezés üteme.

Az erős első negyedév a kiskereskedelmi forgalomban nem példa nélküli, de végül 5-6%-os növekedés lett belőle. 2018-ban sem lesz több, és ha elhúzódik a forint gyengesége, 5% alá is csúszhat a boltos piac növekedése - olvasható a blokkk.com blogon.

2018 első negyedévében 7,7%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az eladott árumennyiséget tekintve. 2015 első negyedévében 7,8%-kal volt nagyobb a növekedés, év végére pedig lett belőle 5,8%.

Mind a magasabb ütemű élelmiszer-, mind pedig a nagyobb léptékű iparcikkes vásárlásokra volt példa az elmúlt években, de végül 5-6% közötti éves mérleggel zártak a boltok. Tehát - egyes elemzői vélekedésekkel szemben - az erős első negyedéves kezdés önmagában még nem elégséges ok ahhoz, hogy a korábbi éveknél nagyobb ütemű forgalomemelkedés lenne várható.

Minden drágább lesz

A vásárlók annak ellenére, hogy vaskosabb a pénztárcájuk, még mindig az árakat nézik a boltban. Az üzemanyagok már drágábbak - 400 forint körül mozognak -, ami viszont azzal a következménnyel járhat, hogy a tankolók másra szánt kiadásokból is pénzt vesznek el (és/vagy kevesebb üzemanyag fogy).

A szinte napok alatt meggyengült forint esetében a döntő kérdés az, hogy milyen hosszú ideig marad drágább az euró vagy a dollár a magyar fizetőeszközhöz képest. Az elemzők szerint ez az irányzat el is húzódhat, ami viszont már megviseli az import fogyasztási cikkek és a nagyobb import tartalmú hazai termékek költségeit. Ennek következtében

egy átmeneti drágulás várható például az import élelmiszereknél, illatszerféleségeknél, ruháknál és a műszaki cikkeknél is.

Ez is megviseli a pénztárcákat, hiszen a vásárlók hiába keresnek többet a munkahelyükön, a bérnövekmény egy részét felfalja a gyengébb forint.

Az immár harmadik éve jelentős, a gazdaság teljesítményénél jóval nagyobb ütemben növekvő bérek is egyre erősebb nyomást gyakorolnak az árakra a folyamatok egészében, a termelők, feldolgozók átadási áraitól kezdve, amit egyre nehezebb "lenyelni".

A fogyasztás más területein is költségnövekedés várható:

a jármű-kereskedelemben és a vendéglátásban is, valamint egyre drágább lesz a nyaralás itthon és külföldön egyaránt.

Így előreláthatóan fékeződhet a családi költekezés üteme akár számottevő mértékben is az elhúzódó gyengébb forintárfolyam mellett. Az idelátogató külföldi turisták persze nem fognak sokat panaszkodni, hiszen a saját nemzeti valutájukért több forintot kapnak és az export is jobban csúszhat.

Címlapról ajánljuk
Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Alaptörvény-ellenes a főpolgármester-választás eredményét megállapító kúriai végzés

Az Alkotmánybíróság pénteken hozott határozatában megsemmisítette a főpolgármester-választásról hozott kúriai döntést, így továbbra sem fejeződött be a Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közötti versenyfutás Budapest vezetéséért. Az ügyben a Kúriának új eljárást kell lefolytatnia, és új döntést kell hoznia.

Orbán Viktor Moszkvában: „azt akarta megtudni, merre van a békéhez vezető legrövidebb út”

Európának a béke a legfontosabb. A magyar EU-elnökség a következő félévet – az akkor végzendő munkát – békemissziónak tekinti - hangsúlyozta Orbán Viktor kormányfő a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtótájékoztatóján pénteken Moszkvában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Moszkvába érkezett Orbán Viktor, heves reakciókat váltott ki a Putyinnal való találkozó – Háborús híreink pénteken

Megérkezett Moszkvába Orbán Viktor, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozott, és kamerák előtt váltottak néhány mondatot. Európai uniós tisztviselők és európai állam- és kormányfők részéről heves kritikák érték a magyar kormányfő oroszországi látogatását. Uniós és tagállami vezetők is kiemelték, az EU soros elnökségét betöltő Magyarország vezetője nem az EU-t képviseli a Putyinnal való tárgyalásokon. Több uniós tisztviselő és például Olaf Scholz német kancellár is azt mondta, a magyar kormány nem tájékoztatta őket előre a tervezett útról. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szintén kijelentette, Orbán Viktor nem a NATO-t képviseli, ugyanakkor elmondása szerint a katonai szövetséget előre tájékoztatták az utazás tervéről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×