Infostart.hu
eur:
399.12
usd:
344.6
bux:
100655.18
2025. július 17. csütörtök Elek, Endre
Nyitókép: Pixabay

A pénztárcánkba vághat a gyenge forint és a drága olaj

Drágulás várható, mert gyenge a forint és drága a benzin. Az üzemanyag már most is sokba kerül, ez pedig lassítja a boltos forgalmat. Fékeződhet a családi költekezés üteme.

Az erős első negyedév a kiskereskedelmi forgalomban nem példa nélküli, de végül 5-6%-os növekedés lett belőle. 2018-ban sem lesz több, és ha elhúzódik a forint gyengesége, 5% alá is csúszhat a boltos piac növekedése - olvasható a blokkk.com blogon.

2018 első negyedévében 7,7%-kal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az eladott árumennyiséget tekintve. 2015 első negyedévében 7,8%-kal volt nagyobb a növekedés, év végére pedig lett belőle 5,8%.

Mind a magasabb ütemű élelmiszer-, mind pedig a nagyobb léptékű iparcikkes vásárlásokra volt példa az elmúlt években, de végül 5-6% közötti éves mérleggel zártak a boltok. Tehát - egyes elemzői vélekedésekkel szemben - az erős első negyedéves kezdés önmagában még nem elégséges ok ahhoz, hogy a korábbi éveknél nagyobb ütemű forgalomemelkedés lenne várható.

Minden drágább lesz

A vásárlók annak ellenére, hogy vaskosabb a pénztárcájuk, még mindig az árakat nézik a boltban. Az üzemanyagok már drágábbak - 400 forint körül mozognak -, ami viszont azzal a következménnyel járhat, hogy a tankolók másra szánt kiadásokból is pénzt vesznek el (és/vagy kevesebb üzemanyag fogy).

A szinte napok alatt meggyengült forint esetében a döntő kérdés az, hogy milyen hosszú ideig marad drágább az euró vagy a dollár a magyar fizetőeszközhöz képest. Az elemzők szerint ez az irányzat el is húzódhat, ami viszont már megviseli az import fogyasztási cikkek és a nagyobb import tartalmú hazai termékek költségeit. Ennek következtében

egy átmeneti drágulás várható például az import élelmiszereknél, illatszerféleségeknél, ruháknál és a műszaki cikkeknél is.

Ez is megviseli a pénztárcákat, hiszen a vásárlók hiába keresnek többet a munkahelyükön, a bérnövekmény egy részét felfalja a gyengébb forint.

Az immár harmadik éve jelentős, a gazdaság teljesítményénél jóval nagyobb ütemben növekvő bérek is egyre erősebb nyomást gyakorolnak az árakra a folyamatok egészében, a termelők, feldolgozók átadási áraitól kezdve, amit egyre nehezebb "lenyelni".

A fogyasztás más területein is költségnövekedés várható:

a jármű-kereskedelemben és a vendéglátásban is, valamint egyre drágább lesz a nyaralás itthon és külföldön egyaránt.

Így előreláthatóan fékeződhet a családi költekezés üteme akár számottevő mértékben is az elhúzódó gyengébb forintárfolyam mellett. Az idelátogató külföldi turisták persze nem fognak sokat panaszkodni, hiszen a saját nemzeti valutájukért több forintot kapnak és az export is jobban csúszhat.

Címlapról ajánljuk
Németország is elutasítja az Európai Bizottság költségvetési tervezetét

Németország is elutasítja az Európai Bizottság költségvetési tervezetét

Rendkívüli határozottsággal utasította el a Merz-kormány az Ursula von der Leyen által előterjesztett hosszú távra szóló uniós költségvetésitervezetet. Berlin szerint a tagállamoknak most mind mindenekelőtt a nemzeti költségvetésekre kell koncentrálniuk.

Már javában qvikolnak a magyarok, jövőre megugrás is várható

Elkezdődött a qvik fizetési rendszer fejlődése, az azonnali fizetésre épülő fizetési szolgáltatások 2024 őszén minden lakossági ügyfél számára ingyenesen elérhetővé váltak - mondta a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi infrastruktúráért felelős ügyvezető igazgatója, Bartha Lajos a jegybank Fizetési rendszer jelentését bemutató sajtótájékoztatón.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.18. péntek, 18:00
Németh Zsolt
az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 17. 18:31
×
×
×
×