Közleményében a brüsszeli testület rámutatott: sürgősen cselekedni kell, ugyanis
évente körülbelül 180 milliárd euró további beruházás szükséges ahhoz,
hogy az EU eleget tehessen a párizsi klímaegyezményben foglalt vállalásainak, például 40 százalékkal csökkentse 2030-ig az üvegházhatást erősítő gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest.
A bizottság ezért ütemtervet határozott meg annak céljából, hogy megerősítse a finanszírozás szerepét a "környezeti és társadalmi célokat megvalósító gazdaság" kialakításában. Olyan pénzügyi rendszert kell létrehozni, amely támogatja az EU éghajlatügyi és fenntartható fejlesztési menetrendjét - húzták alá.
Mint írták, mindenekelőtt létre kell hozni a "közös nyelvet", egy
olyan egységes uniós osztályozási rendszert, amely meghatározza, mi számít fenntarthatónak,
s mely területeken képes a fenntartható beruházás a legnagyobb hatást kifejteni.
Ezután uniós címkéket kell alkotni a "zöld pénzügyi termékek" számára az említett osztályozási rendszer alapján, amely lehetővé tenné a kritériumoknak megfelelő beruházások azonosítását.
A testület emellett pontosítaná az eszközkezelők és intézményi befektetők azon kötelezettségeit, amelyek értelmében
a fenntarthatóság szempontját is figyelembe kell venniük a beruházások során.
Előírnák azt is, hogy a biztosítási és befektetési vállalatok a fenntarthatósági preferenciákat figyelembe véve nyújtsanak tanácsot ügyfeleik számára.
"A zöldebb és fenntarthatóbb gazdaság felé való elmozdulás jó a munkahelyteremtésnek, jó az embereknek és jó a bolygónknak. A mai napon azt biztosítjuk, hogy a pénzügyi rendszer e cél megvalósítását szolgálja. Javaslatunk lehetővé teszi a befektetők és a polgárok számára olyan döntések meghozatalát, amelyeknek köszönhetően a pénzüket felelősségteljesebb módon, a fenntarthatóságot támogatva használják fel" - hangsúlyozta Frans Timmermans, a szervezet első alelnöke.
Valdis Dombrovskis pénzügyi stabilitásért felelős uniós biztos kiemelte: "csak a pénzügyi szektor segítségével lehet kipótolni az éghajlat- és energiapolitikai célok megvalósítását akadályozó évi 180 milliárd eurós finanszírozási hiányt"
"Ez hozzájárul majd ahhoz, hogy fenntartható jövőt teremtsünk a jövő generációi számára" - tette hozzá.