eur:
411.43
usd:
395.55
bux:
79326.66
2024. december 30. hétfő Dávid
Megdöbbentő adat a kiberbűnözésről

Megdöbbentő adat a kiberbűnözésről

A számítástechnikai bűnözés évente immár 600 milliárd dollárjába (közel 152 ezer milliárd forint) kerül a világnak, és ez a szám csak tovább nő a kalózok növekvő szakértelme és kriptovaluták virágzása miatt egy tanulmány szerint.

"A digitalizáció minden szempontból átalakította az életünket, többek között a kockázat és a bűnözés fogalmát, oly módon, hogy a bűnözés hatékonyabb és kockázatmentesebb, jövedelmezőbb és könnyebb, mint valaha" - írta Steve Grobman, a kibertámadásokra szakosodott McAfee cég szakértője.

A McAfee és a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) agytröszt által készített tanulmány, amely 2014-ben még 445 milliárd dollárra becsülte ezt az összeget, felhívta a figyelmet a geopolitika jelentőségére is.

"Hackerei magas színvonala és nyugati törvények semmibe vétele miatt

Oroszország vezető a kiberbűnözésben"

- írta James Lewis, az CSIS alelnöke.

"Második helyen Észak-Korea áll, amely kriptovalutából finanszírozza a rendszerét, de mára megjelentek újabb kiberbűnözési központok is, (.) közöttük Brazília, India és Vietnam."

A szellemi tulajdon eltulajdonítása 2017-ben a számítógépesbűnözés okozta károk mintegy egynegyedét tette ki - áll a jelentésben, amely szerint a számítógépes kalózkodásban legaktívabb országoknak megvannak a saját szakterületeik.

Oroszország, Észak-Korea és Irán kalózai követik el a pénzintézetek elleni legsúlyosabb támadásokat, míg Kína a számítógépes kémkedésben áll vezető helyen a tanulmány szerint.

A leggyorsabban terjedő támadási mód - elsősorban a kalózszolgáltatásokat árusító internetes "áruházak" miatt - az úgynevezett zsarolóvírus, amellyel leblokkolják a számítógép működését és pénzt követelnek.

A kiberbűnözők mindenütt ugyanazokat az eszközöket használják, legyen szó adatlopásról, személyi adatokkal való visszaélésről, bankok elleni támadásokról, névtelenségüket a bitcoin vagy más kriptovaluta használatával érik el.

A Fehér Ház a múlt héten jelentette be, hogy 2016-ban a kiberbűnözés 57-109 milliárdjában került az Egyesült Államoknak és figyelmeztetett a gazdaságra gyakorolt fertőző hatására. Mindenekelőtt Oroszország van az Egyesült Államok célkeresztjében.

Címlapról ajánljuk

Mikor és hol lehet tűzijátékozni? – mutatjuk a legfontosabb szabályokat

A tűzijáték nem veszélyeztetheti más személyek életét, testi épségét, egészségét, valamint az állatokat is biztonságos helyre kell vinni abban az időszakban, amikor engedélyezett a pirotechnikai eszközök használata – mondta az InfoRádióban a Készenléti Rendőrség tűzszerész főosztályának vezetője. Huszák András figyelmeztetett: magánszemélyeknek egész évben tilos a petárdázás.
VIDEÓ
Kisegítené Csehország Szlovákiát, miután véget ér az ukrán gáztranzit

Kisegítené Csehország Szlovákiát, miután véget ér az ukrán gáztranzit

Miután az elmúlt napokban szokatlanul durva üzengetés-fenyegetés alakult ki a szlovák és ukrán vezető politikusok között az ukrajnai orosz gáztranzit jövője miatt, hétfőn este a csehek is megszólaltak a vitában és azt jelezték: készek segítő kezet nyújtani Szlovákiának a gázszállítások és a tárolás terén rövid, illetve hosszú távon is. Közben az osztrák energiaszabályozó is megszólalt, amely azt mondta: nem lesznek Ausztriában zavarok amiatt, hogy január 1-től véget ér az ukrajnai gáztranzit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×