A távfűtés a lakáskeresők körében évtizedekig a feketelista élén szerepelt, sokan az egyik legpazarlóbb és legdrágább rendszernek gondolták – mondta az OTP Ingatlanpont vezető elemzője, hozzátéve, hogy a panellakások korábban tapasztalható alacsony presztízse is sok tekintetben ennek volt köszönhető. Magyarországon közel 780 ezer házgyári lakás épült, amelyek legnagyobb részét távfűtéssel szerelték.
„A távfűtés összefonódik a panellakásokkal. Az 1990-es évekig az összes házgyári lakás távfűtéssel épült. A paneleknek rossz volt a híre és a pazarló és kevéssé hatékony távfűtés miatt sem nem voltak keresettek akkor.”
Valkó Dávid jelezte, a megítélés azóta nagyot változott, a válság után megélénkült a kereslet, hozzátette: ma már szárnyal a panelek piaca, egy év alatt ismét mintegy 13 százalékkal nőtt országos átlagban a négyzetméteráruk, távfűtéssel együtt. Ez nagyrészt a panelprogram felfuttatásának köszönhető, hiszen sikerült kiküszöbölni az egyik legnagyobb hátrányukat, a magas fenntartási költséget.
„A panelprogram hatására a panellakások és a távfűtés megkopott presztízse is helyreállt, sőt a piac új slágereinek számítanak.
Az energetikai korszerűsítés keretében a fűtőberendezések szabályozhatóak lettek és az egyéni mérés is lehetségessé vált.
A nyílászárók cseréje és a homlokzati hőszigetelés is energiahatékonyabbá és olcsóbbá tette a lakásfenntartást. A felújítási program több mint 350 000 lakást érintett, ez nagyjából egymillió hazai lakos számára jelent komoly rezsicsökkenést.”
Valkó Dávid hozzátette, jelenleg is zajlik több olyan nagyszabású iroda- és lakóingatlan fejlesztés az országban, ahol a tervezők, a kedvező adottságai miatt a távfűtéses megoldást választották. Kis karbantartási költsége és kényelme miatt egyre vonzóbb a vásárlók és a befektetők számára is – fűzte hozzá az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.