eur:
411.97
usd:
393.93
bux:
79820.53
2024. november 25. hétfő Katalin
Brutális számok: menekülnek az egészségügyből

Brutális számok: menekülnek az egészségügyből

Csökkent júliusban az alkalmazásban állók száma, ami a nyári idénymunkák időszakában szinte példa nélküli, ráadásul a legnagyobb veszteség az egyébként is munkaerőhiánnyal küzdő egészségügyi-szociális ágazatot érte: 5300 dolgozó távozott a statisztikák szerint.

2017 júliusában az alkalmazásban állók száma hétezer fővel 3,027 millióra csökkent nemzetgazdasági szinten - írja a KSH adatai alapján az mfor.hu. A közfoglalkoztatottakat is magába foglaló közszféra létszáma júliusban 850 ezer fő volt, ami hétezerrel magasabb is a júniusinál, tehát az állami munkaprogramnak nincs szerepe nemzetgazdasági szinten a létszám csökkenésében.

A versenyszférában júliusban 2,04 millióan dolgoztak, ami majdnem kilencezerrel kevesebb az előző havinál, vagyis a nyár és szezonális munkalehetőségek közepette ennyivel apadt a dolgozók létszáma. A változás rendkívül szokatlan,

ilyenre legutóbb 2009-ben a már tomboló válság idején volt példa a nyár közepén.

Ráadásul a mostani csökkenés még nagyobb mértékű is, hiszen akkor "mindössze" 5200 fős volt az apadás.

Az ágazati adatok szerint júliusban több területen is csökkent a dolgozói létszám pár száz fővel, viszont volt három olyan terület is, ahol akár több ezerrel is kevesebb alkalmazott lett egyetlen hónap alatt. A helyzetet súlyosbítja, hogy zömében már így is munkaerőhiánnyal sújtott ágazatokról van szó:

  • a humán-, egészségügyi, szociális ellátás területén 5300-zal csökkent a létszám,
  • az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységen belül 4400 fős,
  • a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátásban pedig 2700 fős létszámcsökkenés volt egyetlen hónap alatt.

Így az egészségügyben már "csak" 340 ezren dolgoznak, a turizmus területén pedig 94 ezren, előbbi helyzete azonban sokkal súlyosabb. Egy év alatt ugyanis 3,8 százalékkal, vagyis 23 ezerrel mérséklődött az egészségügyi dolgozók száma.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a béregyezségről: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a béregyezségről: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×