Infostart.hu
eur:
400.06
usd:
342.12
bux:
99921.45
2025. július 11. péntek Lili, Nóra
Megijedtek a kivándorló magyarok: itt a meglepetés

Megijedtek a kivándorló magyarok: itt a meglepetés

Nem csökkent a nagy-britanniai álláshelyek iránti érdeklődés a külföldi munkavállalásra készülő magyarok körében, ám mégis kevesebben kerülnek ki a szigetországba, mint korábban.

A brit - főként angliai - állásokra jelentkezők a korábbiakhoz képest többet hezitálnak, bizonytalanabbak, és közülük többen döntenek úgy, hogy

mégis itthon maradnak vagy más országban vállalnak munkát

- számolt be a tapasztalatokról a Napi.hu-nak Tanay Marcell, az Euwork Kft. ügyvezetője.

Tavaly a brexit-szavazás eredménye csak átmenetileg fékezte a kivándorlást, az elmúlt hónapokban a távozás körül fokozódó politikai bizonytalanság már érezhetően rontott a helyzeten, és emiatt némileg visszaesett az ország népszerűsége a kivándorolni szándékozók körében. 

A Nagy-Britanniából való hazatérés, vagy más uniós országba való átvándorlás is csak kis mértékben jellemző trend, amely főként a legjobban képzett munkavállalók - például gépészmérnökök, informatikusok - körében érhető tetten. 

A nagy-britanniai munkaadók oldaláról

még növekedett is az igény a magyar munkavállalók iránt.

A vendéglátóipari, a logisztikai, az egészségügyi és az építőipari vállalatok részéről a legélénkebb az érdeklődés és majdnem mindenhová hosszabb távra, tehát legalább egy évre várnak munkavállalókat Magyarországról.

Mindezt a brit statisztikai hivatal adatai is megerősítik: a 2017 márciusát megelőző 12 hónapban a bevándorlók és a kivándorlók különbségeként 246 ezer ember érkezett az országba. Ez 81 ezerrel marad el az egy évvel korábbi adattól, ami jelentős különbség. Az elmaradó vagy távozó - leginkább a kelet-közép-európai dolgozók - hiányát, olyan ágazatok, mint az egészségügy vagy az építőipar szenvedhetik meg, amelyek jelentősen támaszkodnak rájuk. Ezek már most is egyre nagyobb szakemberhiánnyal küszködnek.

Hazánkban messze az ausztriai munkavállalás a legnépszerűbb, mivel azonban Ausztria kis ország, limitált lehetőségekkel, így a legtöbben Angliába vagy Németországba mennek végül, amelyek fej-fej mellett állnak az élen. Negyedikként pedig egyre fontosabb Hollandia, ahová mind többen költöznek ki, mert sok holland munkahelyen nem szükséges a hollandnyelv-tudás, helyette elfogadják a német- és az angolnyelv-ismeretet.

Míg 2016 első negyedévében a munkavállalók 59 százaléka költözött volna külföldre a megfelelő állásért, ez az arány 2017 második negyedévére 42 százalékra mérséklődött - derül ki a Randstad Workmonitor készülő felmérésének adataiból. A fiatal korosztály esetében nem csökkent az elvándorlási hajlam: a 18-24 évesek háromnegyede továbbra is el tudja képzelni az életét a határon túl, ráadásul nem csak időlegesen.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Pesztericz-Kalas Vivien: a politikai alku ára – így maradt posztján Ursula Von der Leyen

Pesztericz-Kalas Vivien: a politikai alku ára – így maradt posztján Ursula Von der Leyen

Az Ursula von der Leyen ellen indított bizalmatlansági indítvány kapcsán az Európai Bizottság elnökének helyzetéről, nehézségeiről, az Európai Unió belső életéről és az esetleges változásokról adott tájékoztatást az InfoRádió Aréna című műsorában Pesztericz-Kalas Vivien, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet főreferense.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×