Tavasz óta tart a kálváriánk. Először a veteményeket túrták ki, megették a hagymát, a cukorborsót, a gyönyörű epret – panaszolta a nyugdíjas Marika néni, aki az Ivánfahegyen gazdálkodik pihenésképpen.
Utána jöttek a gyümölcsök, a pingponglabda nagyságú barackomat lerágták, törték az ágakat. Aztán következett a mogyoró, de a legnagyobb a kár a szőlőben van - írja a sonline.hu.
Az irsai olivért az utolsó szemig leszedték, most a zalagyöngyét dézsmálják, halomba hordom a letépett fürtöket.
A szomszédok is csak annyit tudtak tenni védekezésképpen, hogy kint aludtak, és kiabálással, kereplőkkel riogatták a vaddisznókat. Kevés sikerrel.
A kutyától, a villanyvilágítástól nem félnek – bólogatott a szomszéd. Sűrűn szedik a szőlőt, felmérhetetlen a kár. Jöhetnek este 10 órakor, éjfélkor, de hajnali 3-kor is.
Két irányból is érkeznek vaddisznók, mutatták a nyomokat a helybeliek. Jönnek a város és a Kapos folyó felől, ahol egy közeli patak zsombékosában dagonyáznak. A másik oldalról a Nádasdi-erdő felől is járnak.
Megnőttek a malacok, jövőre pedig tovább szaporodhat a konda.
A problémát abban látjuk, hogy a környéken sok elhanyagolt terület van, ahol a vaddisznó megtalálja az életterét. Megpróbálunk mi mindent, most éppen az élő befogást. De rengeteg itt a friss, érő gyümölcs, nem biztos, hogy a vaddisznó könnyen becsalogatható – mutatta a csali kukoricát a Surján-Kaposvölgye Vadásztársaság fővadásza.
Fegyvert ezen a területen vadász nem használhat, mert sok a lakóingatlan.
Az ivánfahegyiek reménykednek a csapda eredményességében, de a vadászoktól kapott bűzanyagokat tartalmazó zacskókat is kiraktak a kertbe, hátha az is elriasztja a vaddisznókat.