eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Megdrágul az ország egyik kedvenc gyümölcse

Megdrágul az ország egyik kedvenc gyümölcse

Rosszat tett a májusi fagy és a munkaerőhiány. A korai fajták mostanában kerülnek a piacokra. Érési menetrend és tudnivalók a cikkben.

Folyamatosan nőtt az elmúlt 15 évben a cseresznye termőterülete és így a termésmennyiség is, ami egy optimális évben megközelíti a 20 ezer tonnát. Az idei év azonban a húsvéti fagyok miatt nem ilyen volt (a termés mintegy ötödét elvitte a szélsőséges tavaszi időjárás), és ez az árakban is érezhető lesz. Szintén felfelé nyomja az árakat a munkaerőhiány is, ami az ilyen kampánymunkáknál befolyásoló tényező - mondta az InfoRádióban Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.

Az összes termés a nagyjából 20 ezer tonnából elenyésző, évi 1000 tonnát tesz ki, az import pedig még kevesebb, 100 tonna. Ez jellemzően Németországból érkezik szeptemberben.

A nagy, roppanós cseresznyét szeretjük

A kedvenc fajta Magyarországon a Germersdorfi, ami a teljes állomány mintegy 20 százalékát teszi ki. Utána következik, tíz-tíz százalékkal a Bigarreau és a Van. A régebbiek és az újabb nemesítésű magyar fajták is jelen vannak a piacon, az újabbak egyre népszerűbbek. Ilyen hibrid például a Carmen, a Rita vagy a Vera - és ezeknek Győrffy Balázs szerint szép jövő jósolható az ágazaton belül.

A korai fajták

Termelés szempontjából a cseresznye a legmegbízhatatlanabb gyümölcs, pedig korai érése miatt az egyik legkedveltebb is. A termésnek a tavaszi időjárás nem tett jót, és nemcsak a fagyok, hanem az elhúzódó, hűvös szeles virágzáskori idő sem - mondta az InfoRádióban a Zöldség-Gyümölcs Terméktanács vezetőségi tagja, Apáti Ferenc. A cseresznye termelési szempontból való "megbízhatatlanságát" mutatja, hogy ha nincs jó, kellemes idő a virágzásakor (április első fele), akkor nem lesz jó a termés, ha pedig jó is volt az idő, a szép termést egy-két nap alatt tönkreteheti egy nagyobb eső. Emiatt nem szereti a feldolgozóipar a cseresznyét, pedig ez az egyik legfinomabb befőtt a szakember szerint.

A legkorábbi fajta nemcsak Magyarországon, hanem talán egész Európában is a Rita nevű cseresznye, amely május 20-a körül érik, de nagyobb mennyiséget nem termesztenek belőle.

Amelyekből nagyobb mennyiséget termesztenek és koraiak, már meg is jelentek a boltokban, piacokon, az a Bigarreau Burlat és a Valerij Cskalov cseresznye. 

Ezeket követik a június 10. körül érő fajták, mint például a Tünde, a Carmen és a Pál, majd június 15. körül érkeznek a fő fajták, amelyek a magyarországi termés 40-50 százalékát adják. Közülük is első helyen a Germersdorfi fajták, valamint a Cordia és a Linda.

A végére maradnak a késői érésűek, június végi, július elejei szüretkezdettel, mint például a Katalin, a Regina, az Alex és a Hedelfingeni, amelyek július 10-15-ig ott vannak a hazai piacon - sorolta a május végétől július közepéig tartó magyar cseresznyeszezon menetrendjét Apáti Ferenc.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×