eur:
408.88
usd:
375.26
bux:
74214.3
2024. november 5. kedd Imre
Ez a baj a magyar társadalommal

Ez a baj a magyar társadalommal

134 ezer fővel csökkent a magyar népesség a 2011-es népszámlálás óta - derült ki a tavaly októberi mikrocenzus adataiból. A Központi Statisztikai Hivatal elnöke azt mondta: továbbra is öregszik a magyar társadalom, a háztartások egyharmadában egy fő él. Vukovich Gabriella hozzátette: jó hír viszont, hogy az iskolázottság javul.

Tavaly október 1-jén 9 803 837 fő élt Magyarországon, amibe mindazok beletartoznak, akik ezen a napon életvitelszerűen Magyarországon éltek, vagyis a magyar állampolgárok mellett a nem magyar állampolgárok is – közölte Vukovich Gabriella.

A KSH elnöke hozzátette: ez azt jelenti, hogy a legutóbbi népszámlálás óta – 2011. október 1-je óta – 134 ezer fővel csökkent az ország lakossága. Ez a születések és a halálozások számának negatív egyenlegéből következik, amit részben – igaz, most már nagyon kis mértékben, de – a nemzetközi vándorlások mérsékelnek.

A szakember elmondta, hogy

a társadalom korösszetételére továbbra is az öregedés jellemző, és ez folytatódni fog még jó néhány évtizedig,

hiszen egyre kisebb létszámú generációk születnek.

„Még ha természetesen vannak is éves ingadozások, és az utóbbi néhány évben tapasztaltunk kedvező jelenségeket a születések számában, összességében tendenciaszerűen az alacsony születésszám jellemző. Mivel az idősebb generációkba lépők még a magas születésszámú generációkból származnak, ezért egyre nagyobb azoknak az életkori csoportoknak a száma, akik idős korba lépnek, ezáltal pedig öregszik a népesség” - fejtette ki Vukovich Gabriella.

Ez a baj a magyar társadalommal

Hozzátette: ehhez kis mértékben hozzájárul a halandóságnak az elmúlt 22-23 évben tapasztalt javulása is. Igaz, enyhe volt ez a javulás, de egy kicsit ez is tudta növelni az idősek számát.

A Központi Statisztikai Hivatal elnöke elmondta, hogy a háztartások nagyjából kétharmadát családok, míg egyharmadát egyedül élők alkotják.

„Ez azt jelenti, hogy

több mint egymillióan vannak, aki egyedül élnek egy háztartásban, a többségük pedig időskorú”

- fejtette ki.

Pozitív hír viszont az, hogy az iskolázottság javul. Csökken a legalacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők aránya és növekszik a középfokú és felsőfokú végzettségűek aránya.

„A felsőfokú végzettség aránya különösen nő:

már a nők 22 százaléka rendelkezik egyetemi-főiskolai végzettséggel, míg a férfiak körében 19 százalék ez az arány

– részletezte Vukovich Gabriella.

A Központi Statisztikai Hivatal elnöke elmondta, hogy összességében a mikrocenzus eredményei az alaptendenciákat megerősítik.

„Azt, ami évtizedek óta zajlik, tulajdonképpen nem is lehet gyorsan megváltoztatni. Ugyanakkor a házasságkötések és a születések számában tapasztalható kismértékű kedvező elmozdulások azért most még nem tudnak az egész népességben érvényesülni, nem tud olyan nagy elmozdulást okozni” - mondta Vukovich Gabriella.

„Mégis ez az egyetlen esély arra, hogy a népességcsökkenés és a népességöregedés üteme lassuljon,

mivel ez kiegyensúlyozottabb korszerkezetet tudna biztosítani a lakosságon belül” - folytatta a szakember.

A Központi Statisztikai Hivatal elnöke hozzátette: annak pedig nyilván vannak gazdasági, de akár egyéni, a családok körében érzékelhető hatásai is, ha ezek a folyamatok javulni tudnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×