eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Ez az uniós bírósági döntés a Brexitre is hatással lesz

Az uniónak Nagy-Britanniával kötött megállapodásait is érinti az Európai Unió bíróságának mostani döntése.

Nem léphet érvénybe az Európai Unió és Szingapúr közötti szabadkereskedelmi megállapodás az uniós tagországok ratifikációja nélkül, mivel az egyezmény bizonyos rendelkezései nem az EU kizárólagos hatáskörébe tartoznak - mondta ki kedden az unió luxembourgi székhelyű bírósága.

A törvényszék meglátása szerint a szerződést jelenlegi formájában nem kötheti meg egyedül az Európai Unió, mivel "annak bizonyos tervezett rendelkezései az EU és a tagállamok megosztott hatáskörébe tartoznak".

Az unió és a tagországok csak együttesen eljárva fogadhatják el a megállapodás azon részeit, amelyek "a közvetlen beruházásokon kívüli külföldi befektetésekre és a befektetők és az államok közötti vitarendezésre vonatkoznak" - írta véleményében a testület.

A bíróságtól annak a megállapítását kérték, hogy az EU kizárólagos hatáskörrel rendelkezik-e a megállapodás aláírására és megkötésére. Az Európai Bizottság és az Európai Parlament szerint igen, a tagállamok túlnyomó többsége azonban ellentétes véleményen volt.

Közleményében a bíróság hangsúlyozta, hogy az állásfoglalás mindössze a kizárólagos hatáskörre vagy annak hiányára vonatkozik, nem a megállapodás tartalmára.

Szakértők szerint a keddi ítélet lelassíthatja az Európai Unió által például Japánnal vagy Mexikóval tervezett többi szabadkereskedelmi megállapodás elfogadását, de a döntés hatással lesz az Egyesült Királyság kilépése után Londonnal kötendő egyezményre is.

Az Európai Bizottság, amely 2014 októberében zárta le a tárgyalásokat Szingapúrral, korábban úgy vélekedett, hogy a kereskedelmi megállapodások kizárólagos uniós hatáskörbe tartoznak, és így nem kell éveket várni rá, hogy a tagállamok mindegyike jóváhagyja az ilyen szerződéseket, illetve nincs meg az a kockázat, hogy egy ország vagy akár egy régió parlamentje blokkolhatja az egész egyezményt. Ilyen módon csak az uniós tagállami kormányokat tömörítő tanácsnak és az Európai Parlamentnek kellene jóváhagynia a kereskedelmi egyezményeket, nem kellene keresztülmenniük mind a 38 illetékes nemzeti és regionális törvényhozáson.

Az ítéletről beszámoló sajtóhírekben emlékeztettek rá, hogy tavaly az Európai Unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodás például kis híján meghiúsult a 3,5 milliós lakosságú belgiumi Vallónia tartomány ellenállása miatt.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×