Infostart.hu
eur:
399.5
usd:
341.72
bux:
99873.15
2025. július 11. péntek Lili, Nóra
Mindenki a magyar légiirányítás megoldását akarja

Mindenki a magyar légiirányítás megoldását akarja

Kiemelkedő díjat nyert a HungaroControl, amelynek úttörő megoldása nemcsak a környezet kíméli, hanem a légitársaságoknak is kényelmes. Erről beszélt a HungaroControl légiforgalmi főosztályvezetője az InfoRádiónak.

Nemzetközi Minőség-Innováció díjat nyert a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat, az elismerést az Európai Minőségügyi Szervezet ítélte meg a magyarországi szabad légtérhasználat megtervezéséért - mondta a HungaroControl légiforgalmi főosztályvezetője, Bakos József. 

A Hungarian Free Route Airspace (HUFRA) nevű koncepcióval nyertek, amit 2015 február 5-én vezettek be a magyar légtérben. Ez nem termék, hanem szolgáltatási színvonal, amelyet a légitárasaságoknak fejlesztettek ki. A lényege, hogy a magyar légtérben eltörölték az összes korábbi légi útvonalat, és a be- és kilépő pontok között azóta a lehető legrövidebben, az általuk leginkább preferált nyomvonalon repülhetnek a légitársaságok.

Mindenki a magyar légiirányítás megoldását akarja

A fenntartható és környezettudatos innováció témában lett nyertes a magyar projekt, mert nem a viszonylag cikk-cakkos, hanem egyenes vonalon repülhetnek a gépek, és így kevesebb üzemanyagot használnak fel, így a környezeti terhelés, a a szén-dioxid- és a nitrogén-dioxid-kibocsátás is csökken. A brüsszeli Eurocontrol előzetes kalkulációi alapján mintegy

16 millió kilogramm szén-dioxiddal kevesebb kerül a levegőbe.

Ez mintaprojekt lehet Európában, a légitársaságok azóta több nemzetközi fórumon is kijelentették, hogy erre a megoldásra vágynak és várnak. Az osztrák és a szlovén légtérben 2016 november 8. óta szintén eltörölték a kötelező útvonalakat és a magyarhoz hasonló megoldást vezettek be.

Ez 2-3 perces repülési idő csökkenést jelent Magyarország felett, de ha ez kiterjedne más országokra, akkor nyilván az utasok számára is lenne kézzelfogható előnye.

Az uniós jogszabály 2022-től írja elő, hogy 9000 méter magasan Európában ez a szabad légtérhasználat minden államban rendelkezésre álljon. Addig végrehajtják a szükséges technológiai fejlesztéseket, és utána minden ország biztosítani tudja majd a "szabad légteret".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A vihar fákat döntött, a tűzoltók rekordot – így áll most a kárelhárítás

A vihar fákat döntött, a tűzoltók rekordot – így áll most a kárelhárítás

Hétfőig a legnagyobb vihar 5868 beavatkozást igényelt, a mostani után már 11 510-nál járnak. Az InfoRádióban Dóka Imre, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság helyettes szóvivője ismertette a fejleményeket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.11. péntek, 18:00
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×