eur:
414.54
usd:
398.36
bux:
79580.08
2024. december 23. hétfő Viktória
Mindenki a magyar légiirányítás megoldását akarja

Mindenki a magyar légiirányítás megoldását akarja

Kiemelkedő díjat nyert a HungaroControl, amelynek úttörő megoldása nemcsak a környezet kíméli, hanem a légitársaságoknak is kényelmes. Erről beszélt a HungaroControl légiforgalmi főosztályvezetője az InfoRádiónak.

Nemzetközi Minőség-Innováció díjat nyert a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat, az elismerést az Európai Minőségügyi Szervezet ítélte meg a magyarországi szabad légtérhasználat megtervezéséért - mondta a HungaroControl légiforgalmi főosztályvezetője, Bakos József. 

A Hungarian Free Route Airspace (HUFRA) nevű koncepcióval nyertek, amit 2015 február 5-én vezettek be a magyar légtérben. Ez nem termék, hanem szolgáltatási színvonal, amelyet a légitárasaságoknak fejlesztettek ki. A lényege, hogy a magyar légtérben eltörölték az összes korábbi légi útvonalat, és a be- és kilépő pontok között azóta a lehető legrövidebben, az általuk leginkább preferált nyomvonalon repülhetnek a légitársaságok.

Mindenki a magyar légiirányítás megoldását akarja

A fenntartható és környezettudatos innováció témában lett nyertes a magyar projekt, mert nem a viszonylag cikk-cakkos, hanem egyenes vonalon repülhetnek a gépek, és így kevesebb üzemanyagot használnak fel, így a környezeti terhelés, a a szén-dioxid- és a nitrogén-dioxid-kibocsátás is csökken. A brüsszeli Eurocontrol előzetes kalkulációi alapján mintegy

16 millió kilogramm szén-dioxiddal kevesebb kerül a levegőbe.

Ez mintaprojekt lehet Európában, a légitársaságok azóta több nemzetközi fórumon is kijelentették, hogy erre a megoldásra vágynak és várnak. Az osztrák és a szlovén légtérben 2016 november 8. óta szintén eltörölték a kötelező útvonalakat és a magyarhoz hasonló megoldást vezettek be.

Ez 2-3 perces repülési idő csökkenést jelent Magyarország felett, de ha ez kiterjedne más országokra, akkor nyilván az utasok számára is lenne kézzelfogható előnye.

Az uniós jogszabály 2022-től írja elő, hogy 9000 méter magasan Európában ez a szabad légtérhasználat minden államban rendelkezésre álljon. Addig végrehajtják a szükséges technológiai fejlesztéseket, és utána minden ország biztosítani tudja majd a "szabad légteret".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

Határon átnyúló milliárdok, átalakuló uniós támogatási rendszer: így alakítja át Magyarország jövőjét az EU titkos fegyvere

Hogyan egyensúlyozhat az Európai Unió a versenyképesség, a szolidaritás és az együttműködés hármas alapelve között a kohéziós politika területén? Ezt a kérdést járta körül Koller Boglárka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora „A kohéziós politika jelene és jövője” című konferencián tartott előadásában. Az uniós politikák eredményei ellenére a területi egyenlőtlenségek továbbra is fennállnak, miközben az új célkitűzések – mint a fenntarthatóság és a digitalizáció – egyre nagyobb szerepet kapnak. A konferencia másik kiemelt témája az Interreg programok határon átnyúló együttműködései voltak, amelyek Holop Silveszter előadása szerint nemcsak gazdasági, hanem társadalmi és kulturális dimenzióban is hozzájárulnak a határ menti régiók fejlődéséhez. A szakértők egyetértettek abban, hogy a kohéziós politika jövője az alapelvek megőrzésén és a helyi szintek erősítésén múlik.    

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×