eur:
392.88
usd:
363.36
bux:
72351.87
2024. július 4. csütörtök Ulrik

Várakozáson felül teljesített a Mol a harmadik negyedévben

Felülmúlta az elemzői várakozásokat a Mol-csoport 2016 harmadik negyedéves eredménye, első kilenc hónapos teljesítménye alapján pedig 2,2 milliárd dollárra emelte a 2016-os évre kitűzött tiszta EBITDA célját - közölte a magyar olajkonszern pénteken a Budapesti Értéktőzsde honlapján.

Elemzők 156,8 milliárd forint negyedéves tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredményre (EBITDA) számítottak a Portfolio által közölt konszenzus szerint, a Mol-csoport viszont 164,5 milliárd forint tisztított EBITDA-t ért el a harmadik negyedévben.

Az előző év azonos időszakához képest ez csaknem 20 százalékos csökkenés, amit a Mol azzal indokolt, hogy az elmúlt negyedévben két, előre tervezett nagy leállást hajtott végre Tiszaújvárosban és a Dunai Finomítóban, amelyek befolyásolták a feldolgozás és kereskedelmi (downstream) üzletág eredményét.

A jelentés idézi Hernádi Zsoltot, az olajipari vállalat elnök-vezérigazgatóját, aki szerint a Mol-csoport harmadik negyedéves eredménye részben a külső körülményeknek ellenálló integrált modellnek és a költségekkel "szigorúan bánó üzleti szemléletnek" köszönhető. A vezérigazgató biztos abban, hogy a Mol meghaladja korábbi terveit, ezért emelte meg a tiszta EBITDA célt 2 milliárd dollárról 2,2 milliárd dollárra. Az igazgatóság által októberben elfogadott Mol 2030 című stratégiával kapcsolatban az elnök-vezérigazgató megjegyezte, hogy jövő héten tesz közzé újabb részleteket a vállalat.

A konszolidált, nemzetközi számviteli elvek (IFRS) alapján készült pénzügyi gyorsjelentés szerint az értékesítés nettó árbevétele 962,3 milliárd forint volt július-szeptemberben, ami mintegy 15 százalékkal alacsonyabb a 2015 harmadik negyedévi 1122,1 milliárd forinthoz képest. Az első kilenc hónapban a vállalat 19 százalékkal kevesebb - 2575,3 milliárd forint - nettó árbevételt ért el, mint egy évvel korábban. A harmadik negyedévben a Mol-csoport speciális tételek nélküli EBITDA-ja 167,3 milliárd forint lett, ami 4,5 százalékkal magasabb az előző év harmadik negyedévi bázisnál.

A harmadik negyedéves adatok alapján a kutatás-kitermelés (upstream) üzletág speciális tételek nélküli EBITDA-ja 2011 óta először nőtt, csaknem 12 százalékkal magasabb lett a tavalyihoz képest, 48,3 milliárd forintot ért el. A jelentés szerint a javulás elsősorban a magasabb kitermelési volumen és szigorú költségkontroll eredménye. A Mol-csoport szénhidrogén-termelése naponta 107 ezer hordó volt, ami 6 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Az év első kilenc hónapjában átlagosan napi 110 ezer hordóegyenérték volt a termelés, így várhatóan az év végére magasabb értéket ér el a korábban megjelölt napi 105-110 ezer hordóegyenérték célhoz képest.

A downstream üzletág a 2015-ben rekord eredményt elért negyedévhez képest alacsonyabb, 114,9 milliárd forint "tiszta" újrabeszerzési árakkal becsült EBITDA-t termelt a július-szeptemberi időszakban, ami mintegy 25 százalékkal alacsonyabb, mint a bázisérték. A harmadik negyedévi eredményre negatívan hatottak a tervezett leállások, ugyanakkor az ENI Magyarország és az ENI Slovenia megvásárlása hozzájárult a kiskereskedelem - rekordot döntő negyedévi - eredményéhez - közölte a cég.

A vállalat tájékoztatása szerint készpénztermelő képessége közel egymilliárd dollár volt az év első kilenc hónapjában. A Mol részvényeivel a BÉT prémium kategóriájában kereskednek, a papír csütörtöki záróára 18 310 forint volt, míg az elmúlt egy évben 12 650 és 18 395 forint között mozgott.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
Napokon belül távozhat Ukrajna miniszterelnöke, Zelenszkij kész tárgyalni a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Napokon belül távozhat Ukrajna miniszterelnöke, Zelenszkij kész tárgyalni a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Ukrán források szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hamarosan menesztheti az ország második legbefolyásosabb emberét, Denisz Simhal kormányfőt. Mindeközben a frontot ismét elárasztották az orosz Lancet-drónok: szabályosan vadásznak az ukrán páncélosokra. Kijev és az Egyesült Államok is elutasította Orbán Viktor magyar miniszterelnök tűzszüneti javaslatát. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök újabb békekonferenciát rendezne, ezúttal Oroszország részvételével. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 4. 14:57
×
×
×
×