eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

Érik a leminősítés Nagy-Britanniának

A Moody's Investors Service hitelminősítő szerdán bejelentette, hogy ismét leminősíti a brit államadós-osztályzatot, ha Nagy-Britannia az EU-tagság megszűnésével együtt elveszíti hozzáférését az Európai Unió egységes belső piacához, mivel ez érdemben gyengítené a brit gazdaság középtávú növekedési dinamikáját.

A brit államadósságot a három nagy hitelminősítő közül már egyik sem tartja nyilván a lehetséges legjobb "AAA/Aaa" osztályzattal. A Standard & Poor's június végén, néhány nappal a brit EU-tagságról tartott népszavazás után, a Fitch Ratings és a Moody's már jóval korábban megvonta Nagy-Britanniától ezt az elit besorolást.

A Moody's - amely a legjobb "Aaa"-nál egy fokozattal gyengébb, "Aa1" besorolást tart érvényben a brit szuverén törlesztési kötelezettségekre - szerdai londoni elemzésében közölte: megítélése szerint a brit gazdaság középtávú kilátásai mindenképpen romlanak, a Brexit növekedési hatása csak attól függ, hogy London milyen új kereskedelmi kapcsolatrendszert tud majd kialakítani az EU-val. Ezért a brit szuverén adósprofilra gyakorolt Brexit-hatás vizsgálatának kulcsfontosságú eleme lesz az, hogy London és Brüsszel új kereskedelmi megállapodása - ha lesz ilyen - milyen mértékben hasonlít majd a teljes jogú EU-tagság nyújtotta feltételekre, és mennyi időbe telik az új egyezmény elérése - fogalmaznak a hitelminősítő elemzői.

A Moody's közölte: mindenképpen leminősítéshez vezetne, ha a Nagy-Britannia elveszítené hozzáférését az EU egységes belső piacához, mivel ez érdemben károsítaná a brit gazdaság középtávú növekedési kilátásait.

Más nagy londoni házak is ugyanerre a következtetésre jutottak legutóbbi elemzéseikben.

Az EY - korábbi teljes nevén Ernst & Young - pénzügyi tanácsadó cég ITEM Club nevű londoni gazdasági kutatóintézetének új, átfogó előrejelzése szerint ha Nagy-Britannia úgy távozik az Európai Unióból, hogy kilépésének időpontjában nincs kedvezményes kereskedelmi megállapodása az EU-val, akkor a brit hazai össztermék (GDP) 2030-ra 4 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság akadálytalanul folytatódó EU-kereskedelem esetén addigra elérhetne.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) modellszámításai szerint ha Nagy-Britannia úgy lép ki az EU-ból, hogy távozásának pillanatáig semmilyen, vagy csak korlátozott kiterjedésű kereskedelmi megállapodásra jut az unióval, az 10-15 éves távlatban 5 százalékos, vagy ennél is nagyobb GDP-veszteséget okozhat a brit gazdaságnak.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Mekkora felfordulást okozhat az újabb Trump-elnökség a világ számára?

Mekkora felfordulást okozhat az újabb Trump-elnökség a világ számára?

Trump nemcsak a választáson elért erős felhatalmazással, hanem a kongresszus mindkét házának ellenőrzésével és a Legfelsőbb Bíróság konzervatív többségével együtt lép majd hivatalba. Szabad kezet kap az átfogó belpolitikai programjának megvalósítására, a szövetségi kormányzat radikális átalakítására és az intézményi normák átírására. Ha igaz az, hogy Trump visszatérése mélyreható hatással lesz az Egyesült Államokra, akkor újabb elnöksége valószínűleg még nagyobb jelentőséggel bír majd a világ többi része számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×