Úgy becsüljük, hogy június 24-én, pénteken 1 óra körül mértük az idei legmagasabb értékeket: 6366 Megawattórás értékeket – ismertette a szóvivő.
Hozzátette: a Mavir is az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból és becsléseiből dolgozik. Ez alapján gondolják úgy, hogy idén már nem fog megdőlni ez az adat, tehát már nem lesz ennél magasabb a villamosenergia-felhasználás.
„Mindig június végén, július elején szoktuk mérni a legmagasabb adatokat. Tavaly ilyenkor 6457 Megawattórát mértünk, vagyis a mostani csúcsértékhez képest közel 100 Megawattórával marad el a tavalyitól” - közölte Berczeli Réka.
„Ha a napi átlaghőmérséklet 24 fok, akkor minden további egy fokos emelkedés körülbelül 90-100 Megawattórával terheli meg a hazai villamosenergia-rendszert” - ismertette a szóvivő.
„Június 24-én 28 foknál is magasabb volt a napi átlaghőmérséklet. Az idei csúcsérték nagy valószínűséggel azért marad el a tavalyitól, mert hűvösebb a nyár, nem használunk annyi légkondicionáló-berendezést” - mondta Berczeli Réka.
„A növekedés oka mindig a légkondicionáló-berendezések elterjedésében keresendő” – magyarázta.
Arra a kérdésre, hogy egy-egy forró nyári nap vagy egy hőhullám mekkora kihívást jelent a rendszer üzemeltetése szempontjából, a szóvivő azt mondta, különösebb kihívást nem okoz. „Hiszen a MAVIR hálózata stabil, a gondos tervezésnek és a folyamatos felügyeletnek köszönhetően folyamatos rendelkezésre-állást biztosítunk, és a hőség nem okoz semmilyen ellátásbiztonságot veszélyeztető műszaki problémát. Minden időjárási körülmény között biztosítjuk Magyarországnak a kellő mennyiségű és minőségű villamosenergiát” - fogalmazott a társaság szóvivője.