eur:
408.23
usd:
385.33
bux:
77965.78
2024. november 19. kedd Erzsébet

Marad a Moody's-besorolás?

Előzetesen az tűnik valószínűbbnek, hogy a Moody's változatlanul hagyja Magyarország adósbesorolását pénteki döntésével - mondta az InfoRádióban a Portfolió elemzője. Beke Károly szerint a jövő évre tervezett magasabb államháztartási hiánycél és a nemzetközi piaci hangulat elbizonytalaníthatta a hitelminősítő közgazdászait.

A fő kérdés, hogy a Moody's a jelenlegi szinten, változatlanul pozitív kilátás mellett tartja a magyar osztályzatot, vagy felminősíti a befektetésre ajánlott kategóriába – emlékeztetett a Portfolió elemzője.

„Az lesz a nagy kérdés pénteken, hogy ezt meg meri-e lépni részben az elmúlt hetek nemzetközi piaci kockázatai miatt – a Brexit miatt – részben pedig a napokban bejelentett gazdaságpolitikai intézkedések miatt. Elsősorban a költségvetési lazítás tántoríthatja el a hitelminősítő szakértőit” - mondta Beke Károly.

„A jövő évi költségvetésben 2,4 százalékos GDP-arányos hiánnyal számol a kormány, ami magasabb az idei és a tavalyi évre prognosztizált 2 százalék körüli értéknél. A lazítás lehet, hogy egy picit elbizonytalanítja majd a hitelminősítő közgazdászait” - véli a szakértő.

Beke Károly szerint előzetesen arra van nagyobb esély, hogy most még változatlan szinten tartják a magyar besorolást – főleg a kockázatok miatt, és őszig kivár a felminősítéssel.

„A korábbi tapasztalatok azt mutatják, hogy általában átlagosan egy évvel a kilátás javítása után minősítenek fel egy országot. A kilátás javítása tavaly novemberben történt meg a Moody's-nál” - közölte.

A Portfolió elemzője szerint a Moody's valószínűleg nem elsősorban azt fogja alapul venni, hogy a Fitch már májusban felminősítette Magyarországot. Figyelik egymás besorolását a cégek, de nem ez alapján döntenek elsősorban – indokolta.

„A pozitívumok között szerepel viszont, hogy továbbra is kedvezőek a magyar gazdaság fundamentumai: a külső eladósodottságunk érezhetően csökken, a költségvetési fegyelem továbbra is megvan, 3 százalék alatt van a hiány” - tette hozzá az elemző.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×