eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
People clinking glasses with sparkling wine indoors , closeup
Nyitókép: Liudmila Chernetska/Getty Images

Itt vannak az ünnepek és ez a pezsgőfogyasztásunkon is nagyon látszódik

A magyarok év végén, karácsonykor és szilveszterkor fogyasztják a legtöbb pezsgőt – mondta az InfoRádióban a Törley Pezsgőpincészet marketingvezetője. Csomay András arról is beszélt, hogy egyre kedveltebb idehaza is a száraz pezsgő.

Megközelítőleg 20 millió palack pezsgő fogy el évente Magyarországon, ami azt jelenti, hogy fejenként két palacknyit iszunk meg egy év alatt. Csomay András az InfoRádióban elmondta: a pezsgő alapvetően ünnepi italnak számít, a legtöbbször valamilyen jeles alkalomból vagy családi eseményeken fogyasztjuk. Ugyanakkor hozzátette: az elmúlt 10-15 évben történt ebben némi változás idehaza, és már nem feltétlenül csak ünnepeken nyúlnak a magyar emberek a pezsgő után. „Sőt, vannak most már olyan fogyasztók is, akik egy átlagos péntek vagy szombat este is kipukkantanak egy palack pezsgőt, hogy egy kicsit megünnepeljék a hétvégét” – fogalmazott a marketingszakember.

Mivel szezonális termék a pezsgő, az éves fogyasztás körülbelül 60 százaléka az esztendő utolsó egy-másfél hónapjára összpontosul.

Csomay András közölte: a magyarok többsége a karácsonyi, szilveszteri időszakban hörpinti a legtöbb pezsgőt, mert ekkor lehet a legmeghittebben megélni a fogyasztásához kapcsolódó rituálékat.

A fogyasztók ízlését tekintve jelentős változásokat lehet észrevenni, ugyanis Csomay András tájékoztatása szerint egyre kedveltebbek a magyarok körében is a száraz pezsgők. Megjegyezte, hogy alapvetően édesszájúak vagyunk, és ez tetten érhető a pezsgőfogyasztásban is, mert továbbra is az édes pezsgők „viszik a prímet”, az elmúlt több mint egy évtizedben azonban „elindult egy nagyon komoly trend a szárazosodás felé”. Ennek megfelelően

a félszáraz, a száraz, az extra dry, illetve az egyre kedveltebb brut fajta is nagyon népszerűvé vált,

és „kezdik maguknak kihasítani az egyre nagyobb szeleteket a tortából”.

Ha bármilyen társaságban szóba kerül a pezsgő, a legtöbben azonnal Franciaországra gondolnak, ahol számos régióban van nagy kultusza a fogyasztásának. Mint az sokak számára ismert, a pezsgő Champagne tartományból indulva hódította meg az egész világot. Csomay András szerint ugyanakkor az olasz Proseccót és a spanyol Cavát is nagyon sokan szeretik világszerte, de az olyan hagyományos szőlő- és bortermelő országokban, mint például Németországban vagy Ausztriában is rendkívül közkedvelt a pezsgő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×