"A kampány arról szól, hogy megismertessék az emberekkel azokat a kiberbiztonsági veszélyeket, amelyek manapság naponta jelentkeznek" – mondta az InfoRádiónak a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának kiberbiztonsági igazgatója.
A biztonsági veszélyek adathalászat, jelszavakkal való visszaélés, telefonos csalások formájában jelentkeznek. Az edukációs kampányt azért a sportfogadásokra, illetőleg az aköré szerveződő tevékenységekre összpontosították, mert Magyarország ad otthont az Európa-liga döntőnek, és észrevették, hogy a nagyobb sportesemények kapcsán egyre inkább előtérbe kerülnek azok a típusú bűncselekmények, amelyek kifejezetten az adott sporteseménnyel összefüggő csalásokban öltenek testet.
Ilyen például jegyértékesítéssel összefüggő csalások, az olyan fogadási oldalak, amelyek illegálisak, és pénzt vesztünk azzal, ha ott játszunk.
Bencsik Balázs elmondta, hogy
számos olyan illegális játék lehet, amely meccsbelépőkkel kecsegtet.
A nagy sporteseményekre viszonylag gyorsan elfogynak a jegyek, és kevés a hely. Ott óriási csábítást jelent, amikor egy olyan játékot hirdetnek meg, melynek a végén jegyet lehet nyerni. Nem kapunk ilyen jegyet, ellenben azt kérik a játékosoktól, hogy adjanak meg különböző személyes adatokat magukról – beleértve a pénzügyi bankszámlaadatokat.
Bencsik Balázs arról is beszélt, hogy
meg kell tudni különböztetni a legális és az illegális fogadási oldalakat.
Azok a sportfogadási oldalak, amelyeket a hatóság ellenőrzött, megbízhatóak, azonban számos olyan oldal is elérhető, amelyek nyereményekkel kecsegtetnek. "A hatóságunk fenntart egy honlapot, ahol megtalálhatók ma Magyarországon azok a legális sportfogadási oldalak, amelyekkel a tétjeinket megtehetjük egy adott sporteseményre. Javasoljuk ezeknek a használatát" – mondta a szakértő.
Hozzátette: a jelszavak választásánál mindig legyünk körültekintőek. A legjobb jelszó hosszú és összetett, könnyen megjegyezhető, de nehezen kitalálható.