eur:
411.2
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Szakértő az Insta új algoritmusáról: keskeny a határ a cenzúra és az ifjúságvédelem között

Módosítja algoritmusát az Instagram a gyerekek és a fiatalok mentális egészségének védelme érdekében. A szakértő szerint ez a lépés egyfajta beismerésként is értékelhető, meg akarnak felelni a társadalmi elvárásoknak, de a szigorítás a szolgáltató üzleti érdekeit is szolgálja.

A Facebook globális ügyekért felelős alelnöke a CNN vasárnapi műsorában beszélt arról, hogy a közösségi appot ért rengeteg kritikára reagálva rövid időn belül milyen algoritmusbeli változásokat vezetnek be.

Nemes Dániel informatikai biztonsági szakértő szerint a közösségi platformon

három nagy terület okozza a legtöbb problémát.

"Az egyik, hogy milyen képeket, felhasználókat dob fel a rendszer, amely kitalálja, hogy mit lásson egy felhasználó. Ha gyerekekről van szó, akkor különösen oda kell erre figyelni, lehetnek káros vagy erőszakos tartalmak. Ami viszont a legrosszabb, hogy a serdülők olyan sztárokat látnak, akiknek tökéletes a testük, és ez frusztrációt tud okozni. Ezen felül probléma, hogy idősebb felhasználók próbálnak kapcsolatot létesíteni szexuális céllal fiatalokkal. A harmadik probléma a képek alatt található negatív kommenttartalom, ami szintén sérüléseket okozhat."

Nem vagyunk egyformán erősek és ellenállóak – tette hozzá Nemes Dániel, aki szerint ugyanakkor az algoritmus szigorítása egyfajta beismerésnek is tekinthető.

"Az a közmegegyezés, hogy a közösségi médiának illene tennie valamit a védelem érdekében, mert

a káros hatás nehezen tagadható le,

de ez szemben áll azzal az igénnyel, hogy ne legyen cenzúra a kapcsolatfelvétel terén sem... Meg kell találni azt az egészséges egyensúlyt, ami a lehető legtöbbeknek jó."

A tervek szerint a jövőben például arra figyelmeztetik majd a fiatalokat, hogy keressenek más típusú tartalmat, vagy tartsanak szünetet a közösségi app használata közben. Kérdés, mennyire lesz még édesebb a tiltott gyümölcs.

"Nagyon könnyen előfordulhat, hogy ez esetben még inkább ezekre a tartalmakra fókuszálnak a fiatalok, viszont ha az Instagram tulajdonosa, a Facebook bevezeti ezeket a korlátozásokat, akkor fel tudja tenni a kezét, és sokkal inkább jogi kérdéssé válik az egész egyik oldalról, a másik oldalról pedig a közvélemény lesz érdekes, ha felteszi kérdésként: megtettek-e mindent?"

Nemes Dániel hozzátette: a jelenlegi helyzetben a Facebook üzleti érdeke a védekezésre fókuszál, hogy kevésbé vagy ne tudják támadni. Az Instagram új funkcióit egyébként egyelőre még nem élesítették be, de úgy tudni: a tesztelés hamarosan indulhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 22:19
×
×
×
×