eur:
411.28
usd:
393.1
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Nem mindennapi jelenséget láttak Németországban, le is fotózták

Nem sűrűn látni ilyesféle lyukat az égen - a ritka felhő neve nem is írja le, mitől olyan különleges.

Lyukas felhőnek (angolul fallstreak hole-nak) nevezik azt a jelenséget, amit Németországban kapott lencsevégre szombaton egy Marko Beric nevű Facebook-felhasználó.

Mitől lyukad ki és mi az a tölcsérszerűség?

Amikor a felhőben a hőmérséklet fagypont alá esik, azonban nincs elegendő szilárd részecske ahhoz, hogy azok segítségével a nedvességből szilárd jég alakuljon ki. Amikor valamilyen részecskék érkeznek és a felhőnek ez a része mégis elkezd megfagyni, a folyamat nagyon hirtelen megy végbe, és a kialakuló jégcseppek a földfelszín felé kezdenek zuhanni, a felhőben pedig egy kör alakú lyuk keletkezik.

A lyuk mérete legtöbbször több száz méter.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 06:39
×
×
×
×