eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Az orvosok sem tudják, pedig elvégzik idehaza is a különleges beavatkozást

A nyaki csigolyasérültek kézfunkcióit is lehet javítani műtéti beavatkozással, amely eredményeképpen a felső végtagokat bizonyos mértékben ismét tudja mozgatni a beteg – hívta fel a figyelmet a beavatkozást végző ortopéd főorvos. Az operációt a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban végzik évek óta, de sokan nem tudnak erről a lehetőségről. Pedig Turcsányi István azt vallja, ha valakit életben tartanak, akkor az életbe vetett hitet is meg kell adni neki.

Egy régi mondás szerint, ahányadik nyaki csigolya tört, annyi napig éltek a sérültek műtét nélkül. A korszerű idegsebészet és a rehabilitáció, az intenzív ellátás, valamint a társszakmák fejlődésével mára azonban egyre több beteg marad életben - emelte ki az InfoRádiónak nyilatkozó Turcsányi István.

Magyarországon a nyaki csigolyasérültek száma évente 60-70 fő. Esetükben a rehabilitáció során a felső végtagon néhány izom működése visszatérhet, erre alapozva pedig eredményre vezethet felső végtagi funkciójavító műtéteket végrehajtani a betegeken. Hasonló operációt 1958-ban, a világon az elsők között Budapesten Manninger Jenő professzor, majd a 70-es években az Országos Rehabilitációs Intézetben Molnár Ferenc végzett, 2002-től kezdődően pedig Nyíregyházán – Jan Fridén svéd professzor közreműködésével – hajtanak végre.

Turcsányi István elmondta,

az a cél, hogy a lehető legtöbb funkciót, mint a könyöknyújtás, fogás és elengedés képességét visszaadják a betegeknek.

A főorvos úgy látja, miután évente legfeljebb 10-15 beavatkozásra kerül sor az országban, nem lenne értelme ezeket a műtéteket más és más egészségügyi centrumokban végrehajtani, ráadásul az izmok legoptimálisabb helyzetbe hozatalához tapasztalatra és főként egy tapasztalt kézsebész vezetésére van szükség, ami a Jósa András Oktatókórházban adott.

Sajnos azonban sokan nem tudnak erről a lehetőségről – tette hozzá Turcsányi István. Nagyon sokat kellene tennie a társszakmáknak, egymással kooperálni, hogy a rehabilitációs és háziorvosok tudjanak arról, hogy

a nyaki gerincvelősérülteknél nem az a végállomás, hogy megoperálják a nyakukat, és legfeljebb integetni lesznek képesek a kezükkel.

Mert lehetőségük nyílhat arra is akár, hogy aktívan, saját maguk tudják megfogni például a kést, villát, kanalat, esetleg, hogy autót vezessenek. Az ortopéd főorvos azt is elárulta: a végtagi funkciójavító műtétek a társadalombiztosítás által támogatott beavatkozások.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×