eur:
402.95
usd:
360.23
bux:
0
2025. május 19. hétfő Ivó, Milán
Tony Curtis magyar származású amerikai filmszínész beszél a XVI. Budapesti Nemzetközi könyvfesztiválon önéletrajzi könyvének, a Hollywood hercegének bemutatóján és dedikálásán a Millenárison.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos

Hollywoodi relikviák Mátészalkán

Kiállítás nyílik Tony Curtis (1925-2010) kétszeres Golden Globe-díjas magyar származású hollywoodi színészlegenda személyes tárgyaiból augusztusban a sztár édesapjának szülővárosában, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Mátészalkán - közölte a város önkormányzata.

A mintegy húsz relikviából álló gyűjteményt a színész özvegye, Jill-Curtis Weber 2017-ben adományozta a városnak, miután felkereste őt a Magyar Hollywood Tanács és az önkormányzat közös delegációja. A relikviák a város turisztikai projektje keretében megújuló Kossuth utca egyik épületében kapnak majd helyet.

A többek között festményekből és használati tárgyakból álló gyűjtemény leleplezése és első kiállítása idén augusztusban a mátészalkai Fényes Napok rendezvénysorozat keretében várható.

Tony Curtis (születési nevén Schwartz Bernát) 1925. június 3-án született New Yorkban. Apja, Schwartz Manó (Emanuel Schwartz) és édesanyja, Klein Ilona (Helen Schwartz) Mátészalkáról emigráltak New Yorkba.

A jó kiállású sztár tehetségét először A siker édes illata című 1957-ben készült drámában csillogtatta meg. Ebből az időszakból valók olyan emlékezetes filmjei, mint a Van, aki forrón szereti című vígjáték, amelyben Marilyn Monroe-val és Jack Lemmonnal játszott, A megbilincseltek, amelyért 1959-ben Oscar-díjra jelölték vagy a Spartacus. Ezekben az években nyerte el kétszer is a legkedveltebb férfi filmsztár kategóriában a Golden Globe-díjak között adományozott Henrietta-díjat.

Híres filmszerepei között emlegették a Houdinit, a Trapézt, A bostoni fojtogatót vagy Az utolsó filmcézárt. Curtis több mint 140 produkcióban szerepelt a kalandfilmektől a romantikus vígjátékokon át a drámákig.

Tony Curtis többször járt Magyarországon, egy ízben Mátészalkára is ellátogatott.

A filmsztárt 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével tüntették ki. Utoljára 2009 áprilisában járt Magyarországon, amikor a könyvfesztiválon bemutatta Hollywood hercege című önéletrajzát és festményeit.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Történelmi támadást intézett Moszkva Ukrajna ellen, Trump egyre nehezebben tűri Putyin játszmáját – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Történelmi támadást intézett Moszkva Ukrajna ellen, Trump egyre nehezebben tűri Putyin játszmáját – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

A bő 3 éve indult teljeskörű orosz invázió óta a legnagyobb ismert dróntámadást hajtotta végre szombatról vasárnapra virradó éjjel Oroszország Ukrajna ellen, amelyben legalább 276 drónt vetettek be, amelyek közel fele szimulátor drón volt – derült ki az ukrán védelmi szervek vasárnap reggeli bejelentéseiből. Mindez tehát a részben sikertelen pénteki isztambuli "béketárgyalásokat" követte, amelyen végül a felek csak egy nagy fogolycserében tudtak megállapodni. A friss támadások során a kijevi térségben meghalt egy nő, illetve más térségekkel együtt összesen három sebesült is van, köztük egy négyéves gyermek. Alexander Stubb finn államfő szerint Donald Trump amerikai elnök egyre türelmetlenebb az ukrajnai háború rendezésének ügye miatt – írja a The Kyiv Independent. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×