Elterjedt nézet, hogy ne tegyük az ételt a mikrohullámú sütőbe műanyag edényben, mert annak részecskéi a hő hatására keveredhetnek az étellel. De mi történik azokkal a műanyag csomagolásokkal, amelyeket a szállítás, tárolás során különböző hatások, például UV-fény, mikrohullám vagy magas hőmérséklet ér?
Kioldódhatnak-e a csomagolóanyagokból az élelmiszerekbe olyan anyagok, amelyek ártalmasak az egészségre?
Erre volt kíváncsi egy fiatal magyar kutatócsapat, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Wessling Nonprofit Kft. által létrehozott laboratórium.
A kutatók abból indultak ki, hogy az Európai Unióban rendeleti szinten szabályozzák az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő műanyagokhoz használható adalékok körét, ezek élelmiszerekbe való kioldódásának határértékével együtt.
Ám a műanyagokból kioldódhatnak olyan vegyületek is, amelyek „nem tervezetten” kerültek a csomagolóanyagba - például a gyártáskor vagy a szállítás, tárolás, felhasználás során. Ezek egészségi kockázatot jelenthetnek a fogyasztónak.
A kutatók a kereskedelmi forgalomban lévő élelmiszerrel érintkezésbe kerülő tárgyakat szélsőséges körülmények között vizsgálták, így 50-70 Celsius-fokon tárolták egy hétig, három napig UV-fénynek tették ki, továbbá mikrohullámú sütőben is melegítették.
Az derült ki, hogy
a vizsgált műanyag termékek biztonságosak maradnak az említett hatások ellenére is.
Az élelmiszerek műanyag csomagolásának kioldódása továbbra is fontos kutatási terület, de úgy tűnik, amiatt egyelőre nem kell aggódnunk, hogy a szállítás és a tárolás során káros anyag kerülne a szervezetünkbe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!