A New York-i éttermek is megérzik a gazdasági válság hátrányait: a 38 ezer rendszeres vendéglőlátogató 40 százaléka kénytelen megszorítani a nadrágszíjat, és gyakrabban otthon főzőcskézni, vagy kevesebbet költeni egy-egy étkezés alkalmával.
Öt év óta most először csökkent az újonnan megnyílt éttermek száma, és az ételek ára is egyre magasabbra szökik: a legdrágább helyeken 10 százalékkal is többet kell fizetni egy-egy fogásért, mint korábban. Ennek ellenére New Yorkban még mindig olcsóbbak az vendéglők, mint Londonban, Párizsban vagy Tokióban.
A helybeliek imádnak étteremben enni, ám a hitelpiaci válság miatt kénytelenek kétszer is meggondolni, mire mennyit költenek. A Zagat című éttermi kalauz felmérése szerint a sokan úgy spórolnak, hogy elhagyják az étkezésből az előételt vagy a desszertet, míg mások inkább az olcsóbb vendéglőkbe térnek be.
Az éttermeknek is megvannak a trükkjeik arra, hogyan nyomják le valamelyest az áraikat: kisebb adagokat szolgálnak fel, a drágábbakat pedig olcsóbb alapanyagokkal helyettesítik.
A vendéglők nyűglődésének hatására több hamburgeres nyílt, és szaporodnak a pizzériák, kifőzdék is, a nagyobb éttermek pedig olcsó menüajánlatokat vettek fel az étlapjukra. Tim Zagat, a kalauz kitalálója szerint ugyanakkor a New York-i éttermek átvészelik a válságot.
És hogy melyik lett az év legjobb étterme? A Per Se.
Élet-halál között van két fiatal, akik „metrószörfözés” közben szenvedtek balesetet