Infostart.hu
eur:
355.62
usd:
313.12
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Ázsiai városok éjszakai fényei a világűrből szemlélve.Forrás: Getty Images/Alones Creative
Nyitókép: Getty Images/Alones Creative

A világűr már nem csak a nagyhatalmaké, és Magyarország időben lépett

Új pályára áll az űrverseny, Magyarországon a fedélzeten címmel készített elemzést az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. A részletekről Németh Viktóriát, az Oeconomus senior kutatóját, makroökonómiai elemzőjét és külpolitikai szakértőjét kérdeztük.

Az űrtechnológia a tudomány és az innováció egyik húzóágazata. A szektor az elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult, aminek következtében egyre növekszik majd azoknak a nemzeteknek a száma, akik saját űrprogramjuk keretében űrhajóst és saját kísérleteket küldenek a világűrbe. A régiós verseny is fokozódik Csehország és Lengyelország részvételével. Magyarország e versengésbe képes volt időben bekapcsolódni, és kimagasló eredményeket elérni, amelyek Cserényi Gyula közeljövőben tervezett űrutazásával folytatódhatnak – olvasható Németh Viktória elemzésében.

A kutató elmondása szerint számos ország felfigyelt az Axiom Space által kínált új lehetőségre, miszerint sokkal olcsóbban és könnyeben lehet eljutni például a Nemzetközi Űrállomásra, mivel a Dragon kapszula újrahasznosítható több űrutazás alkalmával. Megjegyezte az is, hogy

a közeljövőben egyre több kereskedelmi űrállomás fog várhatóan megnyitni a világűrben, és közülük lesz olyan, ami magyar részvétellel.

Meglátása szerint az űrszektor egy olyan high-tech iparág, ami képes ösztönözni egy ország iparát, illetve innovációt, ezért fontos Magyarország, de régiós viszonylatban Csehország és Lengyelország számára is, hogy részt vegyen ebben a versenyben.

Arra a kérdésre, hogy hogyan fogja például az oktatást fejleszteni, ha egy magasan képzett ember fölmegy a világűrbe, Németh Viktória azt válaszolta, fontos ezek az űrhajósok – miként azt Kapu Tibor esetében is láthattuk –, kísérleteket végezzenek egyetemek, kutatóműhelyek megbízásából, ami növeli az intézmények presztízsét a hallgatói, de akár nemzetközi szinten is. „Általában ezek iránt nemcsak itthon, hanem nemzetközi szinten is nagy érdeklődés mutatkozik” – fogalmazott.

A szakértő szavai alapján

a cél az lenne Magyarországon – és a környező országokban is –, hogy az űripar ösztönözze a többi iparágat, amelyek magasan fejlettek és magas hozzáadott értéket képesek teremteni

Hozzátette: egyes, az űrhajózástól látszólag távol álló területek szempontjából is fontos lehet az emberes űrhajózás, és a világűrben elvégzett kísérletek, lásd mondjuk egészségipar, de a mezőgazdaságnak is vannak olyan ágai, amelyeket képes serkenteni az űripar; Kapu Tibor is „vitt föl” olyan növénykísérleteket, amelyek szintén utóbbi kategóriába tartoznak.

Németh Viktória arra is felhívta a figyelmet, hogy az Axiom Space által megvalósított innováció, ami fokozatosan fejlődik és egyre több lehetőséget hordoz magában, lehetővé teszi azt, hogy az olyan nemzetállamok, amelyeknek van gazdasági ereje, de nem olyan mértékű, mint mondjuk az Egyesült Államok vagy annak idején a Szovjetunió, hogy ők is saját nemzeti programot vigyenek a világűrbe, amire jó példa – az elsők közt – Szaúd-Arábia, de Olaszországnak és Svédországnak is voltak űrhajósai, akik részt vettek ugyanebben a programban. Megjegyezte: Indiában az elmúlt években ugrásszerűen fejlődött ez a szektor, de az ő esetükben az első űrhajós, aki a Nemzetközi Űrállomáson járt, az az űrhajós volt, akivel Kapu Tibor is együtt utazott.

Az Oeconomus munkatársa azt mondta, hogy a nemzeti űrprogramok arculata, az alapelv lényegében hasonló; és

ugyanazt a multiplikátor hatást próbálják elérni, hogy mindig legyen egy következő űrhajós, és ezáltal a nemzeti ipar és oktatás fejlődjön.

A kutató szerinte a kereskedelmi űrállomások megjelenésével, esetlegesen az űrturizmus által az űrszektor egy felívelő ágazat lesz, aminek a kiszolgálására, logisztikájára is mind több képzett szakemberre lesz szükség. „Tehát akár már a közeljövőben is egy jóval diverzebb szektort fogunk látni e tekintetben” – fogalmazott. Nem beszélve az űrbányászatról, ami szintén komoly fejlődési potenciállal rendelkezik, hiszen az Európai Unió, illetve nagyobb európai országok is azt tervezik, hogy az Artemis program keretében a Holdara szállnának, és hasonló ambíciói vannak Elon Musknak is, csak ő a Marsot célozná meg.

Az olyan akciókkal kapcsolatban, mint amikor a Jeff Bezos tulajdonában lévő Blue Origin az űr határára „röpítette” a popsztár Katy Perryt, Németh Viktória egyetértett azzal, hogy ezek elsősorban azt a célt szolgálják, hogy ráirányítsák a figyelmet a szektorra, de arra is felhívja a figyelmet, hogy az űripar egy nagyon más fejlődési irányt is fel tud venni. Lehet, hogy a közeljövőben egy egzotikum lesz, a leggazdagabbak számára nyújt majd egy lehetőséget az extrém nyaralásokra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×