Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 27. szombat László
Nyitókép: Unsplash

Egyre többet tudni az Aujeszky-betegségről

Nemes Imre országos főállatorvos nyilatkozott arról is, hogy emberekre veszélyes-e a kór.

A Somogy megyei Somogyszobon található sertéstelep állományában megjelent Aujeszky-betegség a fiatal malacokban idegrendszeri tüneteket, lázas megbetegedést okoz. A kocák a kór hatására elvetélnek, idősebb sertésekben pedig influenzaszerű tünetek alakulhatnak ki – mondta el Nemes Imre, a Nébih elnöke, országos főállatorvos az InfoRádióban.

Hozzátette, a betegséget az egyik legnagyobb magyar állatorvosról nevezték el, világszerte ezen a néven ismert. Korábban nevezték álveszettségnek is, hiszen ahhoz hasonló tüneteket produkál. Régen nagyon gyakori volt Magyarországon, azonban 1994-1995-ben országos mentesítési kampány indult, ami 2006-ra befejeződött.

2015-ben fogadta el hivatalosan az Állategészségügyi Világszervezet és az Európai Unió Magyarország mentességét

– emelte ki Nemes Imre.

Európa legnagyobb sertésállományai mentesek ettől a fertőző betegségtől, ugyanakkor Magyarország környezetében előfordul Romániában, Szerbiában is. A vírus jellemzője, hogy csakis állat-állat találkozással tud terjedni, esetleg fertőzött sertéshússal. Levegőben alapvetően csakis a sertéstelepen belül képes terjedésre – tette hozzá az országos főállatorvos.

A szabályozás alapján a 2 kilométeres körzetben lévő sertéstelepeken lenne szükséges vizsgálatot végezni, ugyanakkor a somogyszobi telep környékén ilyen állattartó nincsen. Kiemelte: ezek a fertőzött sertéstelepek teljesen zárt technológiával működnek, a kóbor kutyák, macskák nem tudnak oda bejutni.

Jelenleg járványügyi nyomozás folyik annak ügyében, hogyan és honnan kerülhetett be a vírus a sertéstelepre. Aktuális tudásuk szerint még három sertéstelep fertőzött. A somogyszobi tenyésztelepről szállítottak ki ugyanis sertéseket hizlalásra ezekre a telepekre, az állatok között pedig már találtak több fertőzöttet.

A már zárlat alá került telepek állományát fel kell számolni, nincs más lehetőség

– fogalmazott Nemes Imre.

Nagy István agrárminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában korában elmondta: érthetetlen, hogyan jelenhetett meg a betegség. Egy olyan telepen ütötte fel a fejét, ahol megvolt a dupla kerítés, a legmagasabb baktérium- és virológiai mentesség is. Igaz, 6000-7000 közötti volt a kocák létszáma a telepen, ami „sajnos komoly probléma”.

Nemes Imre hangsúlyozta, hogy a sertéseken kívül fogékonyak a betegségre a kutyák, macskák és a szarvasmarhák is, ráadásul a fertőzés ezekben az állatfajokban szinte mindig halállal végződik. Az emberre viszont az Aujeszky-betegség teljesen veszélytelen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

Lefelé húzza a világot a geopolitikai bizonytalanság – de mi a helyzet Magyarországgal?

2026-ban csökkenő, 2027-ben stagnáló globális növekedés várható a világgazdaságban az OECD előrejelezése szerint A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet friss prognózisáról Szigethy-Ambrus Nikolettát, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjét kérdezte az InfoRádió.

A hőség ezt hozta ki a budapestiekből – fotók

A hőségriadó stabilan megjelenik a híradásokban: jönnek a fürdőzős fotók és az is elmaradhatatlan információ, hogy a villamosenergia-hálózat mennyire bírja a kiképzést?
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×