Infostart.hu
eur:
355.33
usd:
312.31
bux:
139301.72
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Pixabay

Országszerte egyre több helyen okoz végzetes károkat a veszélyes szőlőbetegség

Békés vármegyében is megjelent a szőlőültetvények súlyos betegsége, az aranyszínű sárgaság – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az amerikai szőlőkabóca által terjesztett kórokozó ellen csak megelőző intézkedésekkel lehet védekezni, ezért nagyon fontos a folyamatos ellenőrzés, illetve a hatóságok értesítése minél előbb.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) először Újkígyóson, majd Mezőberényben vett laboratóriumi mintákban igazolta a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó kórokozó jelenlétét Békés vármegyében. Ezzel már 13 vármegye érintett. A betegség ellen továbbra is csak megelőző intézkedésekkel lehet védekezni, ezért kiemelten fontos, hogy a gazdák rendszeresen ellenőrizzék ültetvényeiket, és gyanú esetén haladéktalanul értesítsék a hatóságokat.

A kórokozóval szintén küzdő Zalai Borvidék Hegyközségi Tanácsának elnöke az InfoRádióban elmondta: a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma-betegséget az amerikai szőlőkabóca viszi át a szőlőre, és elpusztítja azt. Tarsoly Róbert hozzátette: a fertőzött tőkéket ki kell vágni, és a biotermelésben is át kell gondolni az eddigi protokollokat.

Az olyan ültetvényeken is érdemes megfontolni a rovarölő szerek használatát, ahol eddig ez egyáltalán nem volt bevett gyakorlat,

ugyanis egyre erőteljesebb a betegség terjedése.

Jelen helyzetben a hegyközségi elnök szerint fontos lenne az elhagyott, gondozatlan vagy nem megfelelő védelemben részesített szőlőterületek felderítése, majd szükség esetén felszámolása. Figyelmeztetett, hogy az ültetvények mellett olyan vadnövények is előfordulhatnak, mint például a vadszőlő, az éger vagy bálványfa, ezeket lehetőség szerint ki kell irtani. Tarsoly Róbert szerint csak a központi koordinációval, országos szinten elrendelt védekezés lehet eredményes.

Közben a Békés vármegyei kormányhivatal növényvédelmi szakemberei megkezdték a zárlati intézkedéseket az érintett területeken annak érdekében, hogy felszámolják a károsító által okozott fertőzést és megakadályozzák annak megtelepedését, illetve továbbterjedését.

A kormány támogatást ad azoknak a szőlőtermesztőknek, akiknek az ültetvényeit megtámadja ez az új kártevő – jelentette be korábban Nagy István agrárminiszter az InfoRádió Aréna című műsorában. Az újratelepítési támogatást azok a gazdák igényelhetik, akik megelőzési vagy védekezési célból nagy mennyiségben kivágják ültetvényeiken a tőkéket. A tárcavezető hangsúlyozta: az a céljuk, hogy megmentsék a magyar borvidékeket, és ne söpörjön végig a magyar ágazaton olyan szőlővész, mint a múltban.

A szőlő aranyszínű sárgaságát sok területen, többek közt a Szent György-hegyen, a Somló ültetvényein és a villányi régióban is kimutatták.

A bejelentéssel kapcsolatos további információk ezen az oldalon érhetők el. A témában minden fontos tudnivaló elolvasható a Nébih tematikus aloldalán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
Putyin nem találkozik Zelenszkijjel, Tu–160-asokkal demonstrált erőt Moszkva – Ukrajnai háborús híreink kedden

Putyin nem találkozik Zelenszkijjel, Tu–160-asokkal demonstrált erőt Moszkva – Ukrajnai háborús híreink kedden

Vlagyimir Putyin orosz elnök végzős hallgatók előtt mondott keddi beszédében kijelentette, mivel Ukrajna az orosz polgári infrastruktúrát támadja, neki nincs oka arra, hogy találkozzon Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel. Putyin szerint nem Oroszország indította a háborút, hanem a Nyugat provokálta Moszkvát, mikor az a saját érdekeit akarta érvényesíteni. Az orosz védelmi minisztérium közlése szerint Tu–160-as stratégiai bombázókkal tartottak tesztrepülést NATO-tagországok közelében, de nemzetközi vizek felett. A gyakorlat során más országok vadászgépei is felszálltak. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×